Nektar jest naturalną wydzieliną roślin. Produkują go miodniki (nektarniki) położone najczęściej w kwiatach, choć występują także rośliny, o miodnikach położonych poza kwiatem. Nektar wydzielany w kwiatach, ma za zadanie przywabianie owadów, zapylających rośłiny. Do gatunków posiadających nektarniki pozakwiatowe, należy choćby wiśnia (nektarniki na ogonku liściowym), czy bób (nektarniki na przylistkach). Rola miodników pozakwiatowych nie jest do końca poznana, a nektar przez nie produkowany, ma marginalne znaczenie dla pszczół. Natomiast,  ten produkowany w miodnikach kwiatowych, jest podstawowym pokarmem pszczół. Spożywają go w zasadzie przez cały okres wegetacji roślin – od wiosny do jesieni. Jedynie w dni chłodne i deszczowe, kiedy niemożliwy jest oblot, żywią się niedojrzałym miodem. Nektar jest zresztą podstawowym "surowcem" do produkcji miodu, który jest pokarmem pszczół w okresie zimowym.

Z chemicznego punktu widzenia, nektar jest mieszaniną cukrów takich jak fruktoza, glukoza i sacharoza. Proporcje cukrów zależą od gatunku rośliny i tak na przykład w nektarze kasztanowca dominuje sacharoza, a ten pochodzący z gryki zawiera wyłącznie cukry proste. Poza tym nektar zawiera niewielkie ilości soli mineralnych, aminokwasów i kwasów organicznych. Substancje takie jak barwniki i olejki eteryczne zawarte w nektarze, determinują właściwości miodu, takie jak zapach czy barwa.

Ilość wydzielanego nektaru jest cechą gatunkową. Do roślin miododajnych, zaliczamy choćby rzepak, grykę, lipę czy facelię. O ilości wydzielanego nektaru decydują także warunki środowiskowe, takie jak temperatura, wilgotność powietrza, stopień nasłonecznienia czy wielkość opadów. Obfitemu nektarowaniu sprzyja umiarkowana temperatura (20-28º C), jak i wilgotność (60-80%). Niewłaściwa temperatura powoduje zahamowanie wydzielania nektaru. Niska wilgotność powietrza skutkuje szybkim jego wysychaniem, przez co pobieranie przez owady jest niemożliwe. Wysoka wilgotność powietrza, prowadzi zaś do znacznego rozrzedzenia nektaru, w skutek czego, jego wartość odżywcza maleje.

Podobał się artykuł? Podziel się!