Właściwe wejście lochy w ruję jest ściśle uzależnione od jej kondycji w dniu odsadzania prosiąt. Wyniki doświadczeń przeprowadzonych w Centrum Doświadczalnym Provimi „De Viersprong” w Holandii pokazują, że lochy z cieńszą warstwą słoniny w dniu odsadzenia wchodzą w ruję później niż inne zwierzęta w grupie. Jak locha wchodzi w ruję zależy od jej maksymalnego dziennego pobrania paszy.

Pobudzanie apetytu można osiągnąć poprzez poprawę smakowitości paszy oraz sposób jej podawania (np. w trzech odpasach). Wysokie pobranie paszy przez lochy odpowiada za wydzielanie i częstotliwość pulsacyjną hormonu LH – pobudzającego czynności jajników, szczególnie w okresie od odsadzenia do pokrycia. Im krótszy ten okres tym można spodziewać się większej liczby prosiąt w następnym miocie. Kolejnym z elementów wpływających negatywnie na przebieg rui latem jest zmiana okrywy włosowej u loch. Odbudowa skóry i włosów powoduje, że zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy wzrasta. To także wpływa na prawidłowy przebiegu rui.

Dodatek Proviflush podaje się przez 3 tyg. jako dodatek do paszy dla loch prośnych i karmiących. Dodatek ten stosuje się przez 3-4 tyg. dla loch w ciąży oraz 3-4 tygodnie dla loch w okresie laktacji. Oznaczato, że zaleca się stosowanie Proviflush przez czas od 6 do 8 tygodni. Producent uważa, że najwłaściwszym momentem do wprowadzenia preparatu Proviflush jest sytuacja, w której obserwuje się zmianę okrywy włosowej u 5 proc. loch w stadzie.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!