Handlowcy na sprzedaż po cenach wyższych niż sprowadzenie towaru, przetwórcy wręcz przeciwnie - na obniżki. Już teraz jest nieco taniej niż w styczniu. Tona śruty sojowej staniała od 30 do 40 zł, ale to zbyt mała korekta, by skusić do zakupów.

Producenci pasz liczą bilans ostatniego miesiąca i póki co, nie kupują większych ilości surowca. Tym bardziej, że muszą się liczyć z odbiorcami własnych towarów. Przy obecnych cenach komponentów pasz większość śrut jest niesprzedawalna w dużych ilościach. Producenci chętnie posiłkowali by się surowcem zastępczym, ale póki co zastępować śruty nie ma czym. Otręby i zboża są bardzo drogie.

Tona śruty rzepakowej i słonecznikowej kosztuje ok. 820 zł. Ta pierwsza jest praktycznie niedostępna poza bezpośrednim kupnem od producentów. Najdroższa tradycyjnie jest sojowa. W porcie można ją kupić po 1220 zł za tonę. Wyjątkowo drogie są makuchy rzepakowe. 

Dodatki paszowe

giełdy towarowe zł/t

śruta   rzepakowa 720 - 820 słonecznikowa 810 - 820 sojowa   styczeń 1250 - 1260 luty 1210 - 1220 makuchy rzepakowe 720 - 850

Źródło: Stella Norowska/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!