Polski Związek Hodowców Koni do tej pory wystawił 360 tysięcy paszportów. Szacuje jednak, że dokumentów nie ma jeszcze blisko 100 tysięcy zwierząt. Powody tego mogą być dwa. Rolnicy albo nie zgłosili konia do rejestru, albo Związek Hodowców Koni nie miał prawa wystawić dokumentów.

Ewelina Cześnik, PZHK: - Od 2005 roku nie można było wystawiać dokumentów na zwierzęta, których przodkowie nie mieli numerów identyfikacyjnych.

Teraz to się zmieni. Takie zwierzęta będzie można zarejestrować, a jest na to czas tylko do końca tego roku. Wyrobienie paszportu kosztuje ponad 50 złotych.

Zdaniem Inspekcji Weterynaryjnej na wyrobieniu paszportów najbardziej powinno zależeć właścicielom koni.

Krzysztof Jażdżewski z-ca głównego lekarza weterynarii: - W przeciwnym wypadku zarówno na skupach a tym bardziej na miejscach gromadzenia konie nie będą wpuszczane.

A dlaczego to jest tak ważne? - Jeżeliby wybuchła jakakolwiek choroba zakaźna, koń musi być dokładnie identyfikowany musimy dojść do gospodarstwa, w którym to zwierzę przebywało. – mówi Jażdżewski

A to leży w interesie samych hodowców, bo w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieścisłości mogłoby dojść do zakazu eksportu koni.

Źródło: TVP/ Redakcja Rolna Podobał się artykuł? Podziel się!