"Liczenie bocianów będzie polegało na tym, że wolontariusze powinni objechać wszystkie wsie objęte programem i spisać bociany zarówno te małe, które jeszcze wówczas nie będą potrafiły latać oraz dorosłe sztuki. Ta praca nie wymaga specjalistycznej wiedzy ornitologicznej, tylko chęci i dokładności. Zapewniam, że to wielka frajda" - poinformowała PAP Brzozowska.

Liczenie bocianów ma służyć monitorowaniu populacji bociana białego na obszarze objętym programem "Natura 2000. Ostoja Warmińska". Ornitolodzy podkreślają, że jest to obszar rekordowy pod względem liczebności bocianów.

W samej tylko wsi Żywkowo, która składa się z dziewięciu gospodarstw, w tym roku bociany zajęły 30 gniazd, w których właśnie zaczynają się wylęgać bocianie pisklęta.

"Szukamy także sponsorów, którzy mogliby zafundować paliwo dla wolontariuszy, którzy będą objeżdżać wsie licząc bociany, chętnie przyjmiemy też odzież ochronną i jedzenie, marzy nam się wypożyczenie nam samochodów na akcję" - powiedziała Brzozowska. Podkreśliła, że sponsorzy, którzy wspomogą akcję liczenia bocianów, będą mogli reklamować się w gospodarstwie PTOP w bocianiej wsi Żywkowo, którą odwiedza kilka tysięcy osób rocznie oraz na stronie internetowej, która wkrótce będzie na żywo pokazywała, co dzieje się w bocianich gniazdach w Żywkowie.

Chętni do liczenia bocianów i sponsorowania akcji mogą się kontaktować z gospodarstwem PTOP w Żywkowie.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!