24 klacze i jeden ogier będą wystawione na aukcji Pride of Poland stanowiącej kulminacyjny punkt Święta Konia Arabskiego, które rozpoczyna się w piątek w stadninie w Janowie Podlaskim (Lubelskie). 100 koni będzie zaprezentowanych na Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi.

48. Aukcja Koni Arabskich Czystej Krwi Pride of Poland odbędzie się w niedzielę wieczorem. Zostanie na niej wystawionych 21 koni z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce oraz cztery konie z hodowli prywatnych.

- Hodowla koni arabskich stała się takim przedmiotem luksusu. Niepotrzebne są te konie już w tej chwili dla takich celów jak kiedyś dla Beduinów (na pustyni), natomiast urzekają swoją budową ciała i tzw. bukietem arabskim, który najlepiej jest widoczny w ruchu. Ten specyficzny kłus koni arabskich, wyraźna faza zawieszenia, podniesiony ogon do góry, uniesiona szyja, urzekają wielu ludzi na świecie - mówi prezes stadniny koni w Janowie Podlaskim prof. Sławomir Pietrzak.

Konie arabskie czystej krwi są jedną z najstarszych ras koni na świecie. Ukształtowały się na Półwyspie Arabskim. Udoskonalali je przez wiele lat Beduini. - Beduini byli ludem koczowniczym, więc potrzebowali koni, które w tych warunkach mogą egzystować, czyli będą się przemieszczały na duże przestrzenie, nie będą wymagające jeśli chodzi o paszę. Te czynniki zewnętrzne wpłynęły na to, że ukształtował się specyficzny typ konia - lekkiego, o niedużym wzroście w granicach 148-150 cm w kłębie, o bardzo suchej konstytucji a jednocześnie piękny, ponieważ Beduini byli zupełnie niezłymi hodowcami i kochali się w koniach urodziwych - powiedział Pietrzak.

Hodowla koni arabskich czystej krwi w Janowie Podlaskim zaczęła się około sto lat temu. W stadninie tej, założonej w 1817 r., na początku hodowano głównie konie angloarabskie, konie półkrwi - przydatne i potrzebne wówczas dla potrzeb kawalerii. - Od początku powstania stadniny bywały tu konie - jak wtedy mówiono - orientalne, być może też konie czystej krwi, ale faktyczna hodowla koni arabskich czystej krwi ruszyła w wieku XX - zaznaczył Pietrzak.

W 1919 i 1920 roku do Janowa zakupiono cenne matki arabskie czystej krwi. - Trzeba powiedzieć, że typowy koń pustynny różni się od tego typu polskiego konia arabskiego. Jeśli spojrzymy w historię, to także te klacze, które przybyły do Janowa w 1920 r., zupełnie były inne aniżeli te, które w tej chwili hodujemy" - podkreślił prezes.