PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Program dla opasów

Zbilansowane dawki pokarmowe pozwalają na szybsze i efektywniejsze uzyskanie założonych celów produkcyjnych w chowie bydła mięsnego. Zasady ustalania takich dawek zebrano w broszurze wydanej przez Fundację Wspierania Przedsiębiorczości w Polskiej Hodowli i Inseminacji. Korzystamy z zezwolenia Fundacji na wykorzystanie tego opracowania i podajemy zalecenia dotyczące żywienia bydła mięsnego.Rolnik zajmujący się opasem bydła powinien znać zarówno zapotrzebowanie pokarmowe poszczególnych grup wiekowych bydła w stadzie, jak i wartość pokarmową pasz. Jeśli ma tę wiedzę, układając dawki pokarmowe po prostu dopasowuje pasze do potrzeb pokarmowych zwierząt. Potrzeby te zmieniają się zależnie od wieku, płci, wielkości przyrostów dziennych, fazy cyklu rozrodczego, masy ciała zwierzęcia i produkcji mleka. By dokładnie zbilansować dawkę pokarmową, należy wykonać analizę chemiczną pasz. Wykonują ją niektóre ośrodki doradztwa rolniczego, a także stacje chemiczno-rolnicze.

Jeśli bydło jest wypasane na pastwisku lub karmione zielonką w oborze, trudno jest ustalić dzienne spożycie paszy. Dane o spożyciu tych pasz są niepewne, a w dodatku wartość pokarmowa pasz jest zmienna, dlatego mimo iż dawka pokarmowa teoretycznie pokrywa zapotrzebowanie zwierząt, może być niewystarczająca. Kondycja i produkcyjność stada powinny więc być stale obserwowane, aby można było stwierdzić, czy zwierzęta otrzymują właściwie zbilansowaną dawkę pokarmową.

Cele produkcyjne
Przy opracowywaniu programu żywienia bydła mięsnego należy przyjąć następujące założenia hodowlane:
 • odchów od 10 krów 9 cieląt do wieku 60 dni,
 • jedno cielę od krowy co 12 miesięcy,
 • wysoka masa ciała cieląt przy odsadzeniu (ponad 230 kg).
Można to osiągnąć tylko wtedy, gdy pasze pokrywają potrzeby pokarmowe zwierząt przez cały rok. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia niedoborów żywieniowych jest u jałówek i krów. U jałówek jest to okres wzrostu przed pierwszym pokryciem, które powinno nastąpić w wieku 13-15 miesięcy, aby wycieliły się one po raz pierwszy w wieku 22-24 miesięcy. U pierwiastek krytyczny jest okres przed zacieleniem. U krów szczególną uwagę trzeba zwrócić na żywienie w ostatnich 90. dniach cielności i w pierwszych 90 dniach laktacji.

Jałówki i pierwiastki
Aby jałówki mogły się wycielić po raz pierwszy w wieku 23 miesięcy, powinny mieć pierwszą ruję w wieku 12-14 miesięcy. Masa ciała, przy jakiej jałówka uzyskuje dojrzałość płciową i ma pierwszą ruję, zależy od rasy i przewidywanej masy ciała dorosłego zwierzęcia. Najbardziej pożądana masa ciała, przy jakiej powinno się kryć po raz pierwszy jałówki ras angielskich, to 270-320 kg, a rasy simentalskiej, charolaise i innych, o zbliżonym kalibrze - 330-350 kg. Jeżeli masa ciała jałówki przy odsadzeniu w wieku 7 miesięcy wynosi 180-230 kg, średnie przyrosty dzienne przez następne 7 miesięcy powinny wynosić 450-570 g. Tylko wtedy będzie się ona mogła zacielić w wieku 14 miesięcy.

Cielęta odsadzone jesienią powinny przyrastać 450-570 g dziennie przez całą zimę, aby mogły uzyskać masę wymaganą przy zacieleniu w wieku 14 miesięcy.

Przykładowe dawki pokarmowe, które pozwalają na osiągnięcie przez jałówkę o masie ciała 230 kg przyrostów dziennych 450 g:
 • 4,5 kg siana z lucerny, 1,4 kg ziarna z kukurydzy, witamina A,
 • 4,5 kg siana łąkowego, 1,2 kg ziarna kukurydzy, 0,25 kg dodatku białkowego (40 proc. białka), witamina A, 
 • 14 kg kiszonki z kukurydzy, 0,3 kg dodatku białkowego (40 proc. białka), 200 g fosforanu dwuwapniowego, witamina A.
Jałówki cielne
Pierwiastki karmiące pierwszego cielaka trudno się zacielają. Częstym problemem jest niewystarczające pobranie paszy po wycieleniu. Pierwiastki wymagają, poza pokryciem zapotrzebowania na produkcję mleka i reprodukcję, składników pokarmowych na ich własny wzrost. Ponieważ pierwiastki trudniej się zacielają, powinny być inseminowane lub kryte buhajem o 30 dni wcześniej niż reszta stada.

Szczególną uwagę należy zwracać na zawartość energii i białka w żywieniu zimowym jałówek po zacieleniu. Jałówki, które są chude i niedożywione, trudno będzie zacielić po wycieleniu. Zawartość procentowa energii i białka w dawce pokarmowej dla jałówek wysokocielnych powinna być taka sama, jak dla krów dorosłych w początkowym okresie cielności i przy średniej produkcji mleka.

Przykładowe dawki pokarmowe dla jałówek w ostatnich stu dniach cielności:
 • 2,2 kg siana z roślin motylkowych, 8 kg siana łąkowego, witamina A, mieszanka mineralna,
 • 27 kg kiszonki z kukurydzy, 0,5 kg dodatku białkowego (40 proc. białka), witamina A, mieszanka mineralna, 
 • 2,2 kg siana z roślin motylkowych, 17 kg kiszonki z kukurydzy, 1,3 kg śruty kukurydzianej, witamina A, mieszanka mineralna.
Dawki stosowane w żywieniu jałówek cielnych powinny mieć wyższą wartość pokarmową niż w żywieniu krów. Pasza dla jałówek cielnych musi pokrywać zapotrzebowanie na wzrost zarówno samej jałówki, jak i nienarodzonego cielęcia.

Broszurę "Bydło mięsne. Krowa z cielęciem - żywienie" można zamówić w Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości w Polskiej Hodowli i Inseminacji: 05-806 Komorów, ul. Berylowa 34, tel. (0-22) 758-09-55.

Źródło: "Farmer" 06/2005

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)

 • Olafg 2016-11-29 15:15:52
  Dobry artykuł, zgadzam się z komentarzami, że jakość paszy jest bardzo istotna. Mam miejsce, w którym i jakość i cena są w porządku jest to biofeed.pl. Na stronie też można znaleźć wiele ciekawych informacji dla hodowców;)
 • Domerrrrrrrrrrd 2016-06-01 00:16:10
  Zbilansowana dawka żywieniowa to jedna ale jakość paszy to drugie. Najlepsze efekty daje połączenie tych dwóch zależności, dlatego ja jako paszę zaczałem także stosować młóto browarniane, które naprawdę jest wartościowym produktem, szczególnie jeśli chodzi o zwierzęta mlekodajne. Dla mnie jako rolnika też ważne jest, aby robić to w miarę rozsądnym kosztem a dzięki ofercie młóta browarnianego od www.domino.org.pl jest to nawet całkiem możliwe.
 • arszczecin 2013-04-02 20:01:57
  kuku to energia reszta składników jest minimalna, stosując taka dawka, te 27 kg zapchasz szt, brak struktury paszy , potrzebne siano, słoma w dłuższych kawałkach celem wytworzenia śliny. i trawienia. a kuku tniemy dość krótko co też jest przyczyną brakowanie szt wysokowydajnych...
  sama kuku do spasienia, dodaj białko będzie jeszcze rosło

  "hardkorowy koksu " z uwagi na energię, białka tam mikro

  ogólnie pisania dużo , aby bzdur nie pisać posłuże się metoda kupuj / wklej: źródło ihar, będzie fachowo ;)

  Wysoka koncentracja energii oraz optymalna zawartość włókna surowego sprawia, że kiszonka z całych roślin spełnia wymagania zwierząt wysokoprodukcyjnych. Pasza ta jest jednak uboga w białko, stąd zachodzi konieczność uzupełnienia tego składnika w dawce pokarmowej. W kiszonce z kukurydzy występuje również niedobór składników mineralnych, witamin i karotenu. Koniecznie jest więc zastosowanie dodatku odpowiedniej mieszanki mineralnej.

  W żywieniu krów wysokomlecznych kiszonka z kukurydzy powinna być podstawową paszą objętościową. Dziennie dla takich krów do 60% suchej masy dawki pokarmowej może stanowić kiszonka z kukurydzy. Natomiast w żywieniu krów zasuszonych jej ilość w dawce pokarmowej musi być ograniczona. Podawanie zbyt dużych ilości tej kiszonki prowadzi do zatuczenia zwierząt, a tym samym do ciężkich porodów i występowania chorób okołoporodowych.

  Kiszonka z kukurydzy powinna być podstawową paszą w żywieniu bydła opasowego. Bogata w ziarno kiszonka spełnia wymagania młodych zwierząt pod względem koncentracji energii i składników pokarmowych, z wyjątkiem białka. Dzienna dawka kiszonki może dochodzić do 30 kg. Pozwala to maksymalnie wykorzystać potencjał produkcyjny zwierząt, przy ograniczeniu zużycia paszy treściwej.

  Wysokoenergetyczna kiszonka z całych roślin kukurydzy

  Podczas zbioru można podwyższyć wysokość cięcia roślin do 50 cm. Uzyskuje się wówczas o 10% niższy plon suchej masy, jednak o 25% wzrasta udział kolby w masie zakiszanego surowca. Wyprodukowana z takiego surowca kiszonka ma o 10-15% wyższą wartość energetyczną, dlatego często nazywana jest wysokoenergetyczną kiszonką z całych roślin. Niski poziom włókna surowego (15-17% w suchej masie) w takiej kiszonce wpływa niekorzystnie na strukturę dawki pokarmowej. Wywołuje to zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu żwacza (motoryka żwacza, przeżuwanie, dopływ śliny). Dlatego przy większych dawkach kiszonki konieczny jest dodatek do dawki pokarmowej pasz strukturalnych (słomy, siana gorszej jakości).:)
 • kissmy... 2013-04-02 19:37:48
  ale to ze względu na białko? ile jest energii w kiszonce kukurydzy?
 • arszczecin 2013-04-02 17:53:39
  ta niżej byłaby ok
  2,2 kg siana z roślin motylkowych, 17 kg kiszonki z kukurydzy, 1,3 kg śruty kukurydzianej, witamina A, mieszanka mineralna ( tylko wszędzie energia )

  lub
  kuku 15
  siano lub słoma 5 kg- do woli, więcej nie zezre
  treściwa 1 kg ( ok 20% bialka)
  mineraly 150-200 g
  może być jeszcze mloto browar ok 5 kg.

  te 27 kg kuku to dla byka, dawka powinna mieć nazwę hardkorowy koksu :)
 • kissmy... 2013-04-02 16:55:00
  to jaka dawka byłaby prawidłowa przy takim menu (kiszonka + białko) ?
 • arszczecin 2013-04-02 16:31:01
  kissmy, a stosowanie 27 kg kuku w ost dniach przed porodem spowoduje brakowanie i Jalowki i cielaka. a przy dobrych wiatrach ratuje jedynie cesarka przed rozpoczęciem porodu. bo jak wody odejdą to poród będzie odbywał ala kebab ( jeśli wiesz o co chodzi ).
  połowa dawki to już świat...
 • kissmy... 2013-04-02 15:42:00
  ale to są raczej dzienne dawki, bowiem 270g kiszonki to raczej troszeczkę za mało jak na ciężarną
 • arszczecin 2013-04-02 14:23:26
  edyto, 27 kg przez 100 dni, nie dziennie :)
 • edyta 2013-04-02 14:05:19
  zaproszę Pana Profesora na poród u mięsnej jałówki która dostała 27!!! kilogramów kiszonki z kukurydzy!! życzę powodzenia!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!