W skład Rady powołano 36 przedstawicieli nauki, ekspertów i hodowców. Na pierwsze posiedzenie przyjechało więcej osób, bo resort rolnictwa zaprosił dodatkowo jeszcze kilku prywatnych hodowców - wyjaśnił Babalski i dodał, że formuła Rady jest otwarta.

Przewodniczącym Rady jest wiceminister Babalski, a jego zastępcą - prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Waldemar Humięcki.

Babalski ocenił, że dyskusja była bardzo owocna, koncentrowała się na przyszłości hodowli koni w Polsce i jeździectwa. W jego ocenie, "widać było chęć współpracy".

Wiceminister poinformował, że powołano 6 zespołów. Przewodniczącym zespołu ds. koni arabskich została prof. Krystyna Chmiel; ds. rozwoju hodowli koni pełnej krwi i ras szlachetnych - prof. Marian Kaproń; ds. bioróżnorodności i postępu biologicznego - prof. Zbigniew Jaworski; ds. koni sportowych i rekreacyjnych - prof. Andrzej Raś; ds. rozrodu i opieki weterynaryjnej - prof. Sławomir Pietrzak oraz ds. rynku hodowlanego i użytkowania gospodarczego koni - prywatny hodowca koni Mariusz Gołębiowski.

Rada ma wypracować kompleksowy program hodowli koni w Polsce w oparciu o stadniny państwowe, chodzi o zachowanie i rozwój rasy.

Jak zauważył Babalski, populacja koni w ostatnich latach spadła w Polsce drastycznie z ok. 1 mln sztuk do 360 tys.

Praca będzie odbywała się w zespołach roboczych. Plenarne posiedzenie przewidywane jest prawdopodobnie na początku września - poinformował wiceminister.

Podobał się artykuł? Podziel się!