Opinia EFSA odnośnie stosowania selenu organicznego w żywieniu zwierząt została wydana na podstawie szeregu badań naukowych przeprowadzonych na produkcie Sel-Plex.

Wyniki badań zostały przedstawione przez producenta tego produktu, firmę Alltech.

Z badań naukowców wynika, że dodatek selenu organicznego do pasz dla zwierząt gospodarskich jest naturalnym sposobem wzbogacania produktów pochodzenia zwierzęcego w selen.

Selen w wielu regionach świata jest pierwiastkiem niedoborowym w diecie człowieka. Ten mikroelement jest najlepiej przyswajalny przez człowieka z produktów naturalnych, gdzie występuje w formie organicznej.

Dlatego mięso, mleko, czy też jaja pochodzące od zwierząt żywionych z dodatkiem selenu organicznego są bardzo dobrym źródłem selenu dla człowieka. Pozytywna opinia EFSA to kolejny krok, aby w przyszłości produkty pochodzące od zwierząt, które otrzymywały w paszy dodatek selenu organicznego były specjalnie wyróżniane na półkach sklepowych spośród produktów konwencjonalnych.
 
Firma Alltech naukowo udowodniła, że  stosowanie Sel-Plexu w żywieniu zwierząt przyczynia się do:

- podnoszenia odporności zwierząt,
- prawidłowego funkcjonowania tarczycy,
- zmniejsza stres oksydacyjny,
- wpływa na prawidłowy przebieg spermatogenezy.

Warto pamiętać,  że przy wyborze dodatku do paszy zawierającego selen trzeba zwracać uwagę na formę chemiczną w jakiej występuje selen w danym produkcie. Formy organiczne pierwiastka przynoszą większe korzyści niż formy nieorganiczne, ponieważ cechują się lepszą bioprzyswajalnością przez organizmy zwierząt. W efekcie wykorzystanie tego pierwiastka przez zwierzęta jest lepsze, niż w przypadku form nieorganicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!