Psychika to podstawa  

Alpaki, coraz popularniejsze w Polsce i w Europie, pochodzą z dalekich And. Hodowane są przede wszystkim ze względu na luksusowe runo i przyjazne nastawienie do ludzi. Niewielu opiekunów jednak pamięta, że ich naturalnym środowiskiem jest Płaskowyż Altiplano z roślinnością pustynną, położony na wysokości 4 000 m n.p.m. Te przeurocze zwierzęta mają więc zupełnie inne wymagania i przyzwyczajenia.

Jak wyjaśnia Joanna Najbar Camelidynamics to metoda opracowana przez Marty McGee Bennett, która pomaga zrozumieć specyficzną psychikę alpak. Jej celem jest przede wszystkim redukcja stresu związanego ze szkoleniami i doprowadzenie do jak najwyższej satysfakcji ze współpracy dla obu stron.

- Każde szkolenie Camelidynamics to olbrzymia dawka wiedzy i energii – ocenia Najbar, właścicielka gospodarstwa Coniraya.  – Dzięki nim, lepiej poznajemy sposób myślenia i zachowania swoich podopiecznych, co jest podstawą każdej hodowli – dodaje. 

Czego można dowiedzieć się na kursie Camelidynamics o alpakach? Hodowcy przekonają się przede wszystkim, że alpaki to istoty niezwykle rodzinne i opiekuńcze - w obronie małych są w stanie walczyć. W każdej innej sytuacji zagrożenia, ich jedyną obroną jest ucieczka.

Ważną kwestią jest także problem utraty równowagi. W efekcie, niewłaściwe schwytanie może zaburzyć ich poczucie bezpieczeństwa.  To oczywiście tylko fragment wiedzy, niezbędnej do codziennej pracy z tymi zwierzętami.

Camelidynamis w praktyce

Jak wyjaśnia Joanna Najbar, teoretyczną wiedzę należy wprowadzić w życie. Szkolenie Camelidynamics to kilka dni intensywnej nauki z instruktorem w kilkunastoosobowej grupie. Kurs odbywa się w magicznej dla alpak przestrzeni, czyli tzw. catch-penach. To niewielka zagroda, w której zwierzęta czują się swobodnie, a jednocześnie opiekuni są w stanie je szybko złapać. Warto wiedzieć, że bezstresowe chwytanie to jedna z najbardziej przydatnych umiejętności, której uczą się kursanci. 

W harmonogramie jest również nauka zakładania i prowadzenia na kantarze. Niezwykle przydatna jest również wiedza o właściwym postępowaniu z młodymi zwierzętami, obcinaniu paznokci czy podawaniu leków.