PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sztuczne pszczoły powstaną w Polsce

W ciągu trzech najbliższych lat polscy naukowcy z Politechniki Warszawskiej mają stworzyć prototypowy rój pszczół-robotów – poinformowało Polskie Radio za IAR.Jeżeli projekt uda się zrealizować to będzie to pierwszy tego typu model na świecie. Pszczoło-roboty mają pomagać w hodowli roślin.

W Polskim Radiu można było usłyszeć na jakiej zasadzie będą działać sztuczne pszczoły: ”- Z  jednostki sterującej będzie wylatywać sztuczna pszczoła. Autonomiczny robot sprawdzi otoczenie i zagrożenie czekające na pozostałe maszyny. Później z centralnej jednostki wylecą pozostałe "pszczoły", które będą musiały znaleźć kwiat i ocenić czy nadaje się on do zapylenia i wykonać zabieg „ – tłumaczył dr Rafał Dalewski z Politechniki Warszawskiej.

Sztuczne pszczoły będą wykorzystywać zaawansowane techniki nawigacji i monitoringu, tak aby same mogły rozpoznawać zagrożenia i lokalizować obiekty. Dlatego przed naukowcami sporo trudnej pracy.

Projekt sfinansuje Narodowe Centrum Badań, jego koszt wyniesie ponad 1 milion złotych. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • chelifer 2013-10-08 12:01:51
  Tylko idiota obciąć może sobie nogę tylko po to by zrobić sobie drogą ale nowoczesną protezę.
 • akne 2012-10-09 11:06:10
  Niech ich te pszczoly potem zjedza !!!
 • Jaś 2012-09-15 13:28:48
  Nietrwałe, bo i człowiek nietrwały...
  A w wojny pszczół nie wierzę.
  My- ludzie sztuczny miód produkujemy, bo prawdziwego mało i drogi jest, bo go też dla kasy robią inni ludzie. Taki jest świat. Niezbyt się Panu Bogu udał, nieprawdaż?
 • Zach 2012-09-15 10:33:46
  Wszystko co człowiek podrabia jest nie trwałe a większe szkody przynosi, pszczoły-roboty potem zniszczą naturalne pszczoły, i ograbią z pożytku wiec nie będzie miodu,ale wy już miód sztuczny produkujecie. Wszystko dla kasy nic dla zdrowia człowieka. Smutek ogarnia mnie kiedy czytam takie artykuły.
 • Jaś 2012-09-15 09:21:11

  a lepiej zapylać ręcznie? Przecież to ma być robot do zapylania, a nie mordowania pszczół. A dlaczego giną, to i bez badań wiadomo. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Jak tego robota nie opracują, ginąć nie przestaną.
  Tu jest więcej o tym:
  http://www.farmer.pl/fakty/polska/robot-zamiast-pszczoly,38428.html
 • Roman Kazanowski 2012-09-14 23:27:15
  Jestem oburzony. Ludzie opamietajcie sie, zartow z pognebionej przyrody nie wolno robic. Ja Roman Kazanowski wolam - wycofajcie sie z tego pomyslu, a pieniadze przeznaczyc na dobrostan prawdziwych pszczol.
 • rol-nick 2012-09-14 17:36:36
  ot, k.wa! Zamiast ograniczyć zużycie chemii rolnej to dalej nakłasia się ludzi do trucia środowiska i pszczół a zamiast tego proponuje roboty zapylające. To może jeszcze trzaba Nam, ludziom, zbudować roboty myslące za Nas, bo telewizja i prasa juz nie wystarczy?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!