Otwierające konferencję wystąpienie profesora Zygmunta Kowalskiego z UR w Krakowie podkreślało rolę nowoczesnego żywienia wysokowydajnego bydła mlecznego, w oparciu o mocne fundamenty jakimi niewątpliwie muszą być dobrej jakości pasze objętościowe.  

To nie tylko nieocenione źródło białka i energii, ale także struktury paszy, tak kluczowej dla prawidłowego funkcjonowania żwacza krów – zaznaczał profesor. Profesor Kowalski zwrócił szczególną uwagę uczestników, na „miejsca wycieków gotówki” z gospodarstwa, jak: brak porządku w silosie oraz słaba koncentracja składników pokarmowych; białka i energii, które nie inaczej, jak tylko na polu, w oparciu o nowoczesne nawożenie, mogą zostać wyprodukowane. Profesor podkreślał, że to nie dodatki żywieniowe, a wysokiej jakości pasza objętościowa, decyduje o zdrowotności i produkcyjności wysokowydajnego bydła mlecznego. W przeciwnym razie, lawinowo zaczną rosnąć koszty produkcji.

Równie dużym zainteresowaniem przybyłych gości cieszyła się także prelekcja profesora Witolda Grzebisza z UP w Poznaniu, poświęcona racjonalnemu gospodarowaniu materią organiczną, tak kluczową dla produkcji wymagających roślin paszowych, jaką jest np. kukurydza. Prezentacja profesora rzuciła nowe światło na zagadnienia tak często pomijane w żywieniu bydła mlecznego, a startujące już na polu, czyli na zasobność w próchnicę oraz żyzność gleby, jako czynniki limitujące efektywność wykorzystania składników pokarmowych przez rośliny, zwłaszcza w dobie lawinowo rosnących kosztów produkcji! Profesor podkreślał, że brak troski o strukturę gleby wraz z całą jej fauną, może doprowadzić do jej wyjałowienia. W konsekwencji, nawożenie mineralne nie będzie tak efektywne, jak w sytuacji wysokiej kultury i żyzności gleby.

Wśród zaproszonych gości z zagranicy, Silvere Fredaigue z Timac Agro Francja, zaprezentował najnowsze osiągnięcia w dziedzinie odżywiania roślin paszowych, głównie kukurydzy: Soleflor – nawóz ukierunkowany na zrównoważoną gospodarkę materią organiczną oraz Physiostart – najbardziej zaawansowany mikrogranulowany nawóz startowy przeznaczony do stosowania ultrazlokalizowanego, zawierający ekstrakty z alg morskich.

Po części naukowej konferencji - „dla umysłu” przyszła część „dla ciała”, gdzie wszyscy zaproszeni goście wzięli udział w uroczystym bankiecie upamiętniającym wydarzenie jakim była konferencja oraz specjalnym programie rozrywkowym, gdzie muzyka francuska umilała wieczór i rozmowy zaproszonych gości.

Konferencja odbyła się 9 – 10 listopada w hotelu Magellan. Podobał się artykuł? Podziel się!