PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

UE wszczyna dochodzenie ws. pszczół

UE wszczyna dochodzenie ws. pszczół

Autor: farmer.pl/ PAP

Dodano: 23-04-2012 10:14

Tagi:

Europejski rzecznik praw obywatelskich Nikiforos Diamandouros rozpoczął w tym tygodniu dochodzenie dotyczące działań Komisji Europejskiej związanych z przeciwdziałaniem rosnącej śmiertelności pszczół w UE - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa.Chodzi o stosowanie pestycydów. KE musi okresowo dokonywać przeglądu zezwoleń na używanie tego typu substancji. W 2011 r. KE uznała toksyczność pestycydów, lecz zezwoliła na dalsze ich stosowanie w dopuszczalnych dawkach.

Wszczęcie przez europejskiego Rzecznika postępowania poprzedziła skarga austriackiej rady rzecznika praw obywatelskich przeciwko KE. Zdaniem Austriaków Komisja - zezwalając na stosowanie pestycydów w dopuszczalnych dawkach - nie wzięła pod uwagę wyników najnowszych badań, które zalecają ograniczenie stosowania niektórych pestycydów z grupy neonikotynoidów. Badania wskazują, że niektóre neonikotynoidy mogą stanowić duże zagrożenie dla pszczół. Substancje te m.in. znacząco obniżają odporność pszczół na różne choroby, upośledzają ich pamięć i orientację, utrudniając powrót do ula, a także powodują trudności z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w gnieździe.

Neonikotynoidy wchodzą w skład wielu popularnych środków owadobójczych stosowanych do oprysków roślin i zaprawy nasion. Charakteryzują się one dużą trwałością w środowisku, co powoduje, że dawki z jakimi styka się pszczoła mogą być znacznie większe od przyjętych na podstawie instrukcji stosowania środka. Naukowcy udowodnili, że już bardzo niskie, trudne do wykrycia stężenia tych substancji może wywoływać zaburzenia wpływające na kondycję pszczół, a nawet ich ginięcie.

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się, aby KE udzieliła odpowiedzi w tej sprawie do 30 czerwca 2012 r.

Stosowanie nieodpowiednich środków ochrony roślin było m.in. powodem marcowych protestów polskich pszczelarzy. W demonstracji wzięło udział kilkaset osób. Domagali się także wprowadzenia zakazu upraw roślin genetycznie modyfikowanych, które zdaniem pszczelarzy, także powodują ginięcie pszczół.

Według danych resortu rolnictwa, w Polsce w 2011 r. było 1,2 mln rodzin pszczelich, podczas gdy w 2003 r. było ich 949 tys. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • 60211 2013-02-20 11:36:26
    polska to dziki kraj
  • pamiętający rolnik 2012-04-23 17:54:19
    NASZ CUDOWNY RZĄD ( PODOBNO CZĘŚCIOWO CHŁOPSKI) ZAPOMNIAŁ O PSZCZELARZACH I PSZCZOŁACH. NIE MA WSPARCIA DLA PSZCZELARZY, DOPŁAT DO ULI, A MIAŁA BYĆ 100 euro do ULA Z PSZCZOŁAMI. CYNICY NIE DBAJA O ROLNIKÓW, NAWET ZAPOMNIELI O EMERYTACH SENIORACH, CO TO PO WOJNIE MUSIELI ODDAWAĆ PRZYMUSOWE DOSTAWY ZBOŻA, MIĘSA. BYŁO TO NIEWOLNICTWO, A TERAZ TYM BIEDNYM LUDZIOM NIE STARCZA NA LEKI. CZY ONI NIE POWINNI OTRZYMYWAĆ SPECJALNYCH EMERYTUR KOMBATANCKICH? NA ICH POCIE, KRWI, ŁZACH PSEUDOMIESZCZUCHY -KOMUNIŚCI ODBUDOWALI WARSZAW, GDAŃSK I NNE MIASTA! Kiedyś zapisywano oddane do sprzedaży bydło, trzodę, zboże. Miały być wyższe emerytury, a jest G....!!!!!!!!!!!!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.225.31.188
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!