"Zakończyliśmy kolejny etap ogólnopolskiej inwentaryzacji wilka i rysia. Program prowadzony jest od 2000 roku. Inwentaryzację prowadzą co roku leśnicy, pracownicy parków narodowych oraz koordynatorzy projektu. W ciągu siedmiu lat trwania programu uzyskano ponad 20 tys. różnorodnych informacji o obecności wilków i rysi w Polsce. Były to obserwacje bezpośrednie, tropy, wilcze wycie, miejsca rozrodu drapieżników, ich ofiary" - poinformowali w czwartek Sabina Nowak i Robert Mysłajek ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk.

Według naukowców, zasięg populacji wilka stopniowo się rozszerza. Drapieżniki żyją we wszystkich większych lasach wschodniej Polski, w całych Karpatach oraz w kilku kompleksach leśnych w Polsce centralnej - Puszczy Bydgoskiej i Górach Świętokrzyskich - oraz zachodniej - Puszczy Rzepińskiej i Lasach Wałeckich. Pojedyncze wilki pojawiają się także w innych lasach zachodniej Polski, ale nie stwierdzono tam jeszcze osiadłych watah.

Przyrodnicy z SdNW podali także, że w całej Polsce wykryto co najmniej 128 rysi. Populacja tego gatunku nie wrasta.

W trakcie inwentaryzacji wykorzystane zostały na dużą skalę nowoczesne metody genetyczne. Zebrano ponad tysiąc prób do badań genetycznych nad wilkami. Pozwoliło to na poznanie różnic pomiędzy wilkami żyjącymi w różnych rejonach kraju i umożliwiło ocenę długości wędrówek oraz kierunki, w jakich migrują te zwierzęta.

"Największe różnice genetyczne wykryto między wilkami karpackimi a wilkami żyjącymi w pozostałych regionach kraju. Wilki migrują najczęściej pomiędzy północnym wschodem a zachodem kraju, znacznie rzadziej pomiędzy Karpatami a Polską północno-wschodnią. Potwierdza to, że zachodnia Polska jest w głównej mierze zasiedlana przez wilki z Mazur, Podlasia i Suwalszczyzny, a najbardziej izolowane są drapieżniki w Karpatach" - poinformowali badacze.

W kolejnych latach planowane są badania genetyczne rysi.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!