Podczas konferencji zorganizowanej przez Instytut Badawczy OPERA, dr Kasiotis podkreślał, że problemy związane z zagrożeniem bezpieczeństwa pszczół są bardzo złożone.

- Trudno jest określić, który czynnik w największym stopniu zagraża utrzymaniu stałej ilości pszczół w Europie. W zależności od kraju problemy mają różne nasilenie, ale najczęściej dotyczą przestrzegania dobrych praktyk pszczelarskich, utraty siedlisk obfitujących w pożywienie, przestrzegania przez rolników dobrych praktyk w zakresie prawidłowej ochrony roślin, różnorodności genetyczna i jej wpływu na odporność na szkodniki i choroby, ale także zmieniających się czynników ekonomicznych, które są bardzo ważne dla pszczelarzy.

Kolejny problem to brak, a czasami niejednoznaczność europejskiego prawa w zakresie ochrony zdrowia pszczół.

 - Dużym problemem jest interpretacja incydentów związanych ze śmiercią pszczół w poszczególnych krajach UE. Tak naprawdę nie ma dokładnej definicji, która precyzyjnie określałaby takie zdarzenia. W różnych krajach różna ilość padłych pszczół jest określana jako incydent – mówił Alexandru Marchis, koordynator do spraw polityki w Instytucie OPERA.

Podczas dyskusji, ze strony pszczelarzy można było usłyszeć, że najwięcej problemów w codziennej praktyce sprawiają im nieustannie występujące choroby pszczół. Największe spustoszenie rodzin pszczelich powoduje stale warroza i nosemoza, w nowej groźniejszej postaci wywoływane przez N. cerenae. Pszczelarze potrzebują praktycznych wskazówek jak prawidłowo i skutecznie zwalczać te choroby, a także nowych rozwiązań farmakologicznych.

Z drugiej strony prof. Jerzy Wilde podkreślał, że pszczelarze nie mogą tylko leczyć ale powinni efektywnie leczyć swoje pszczoły. – Przede wszystkim trzeba ciągle pamiętać o systematycznym prowadzeniu leczenia pszczół, czyli przynajmniej raz do roku. Do tego dochodzi jeszcze właściwy moment aplikacji leku. Gdy zostanie on podany w niewłaściwym momencie, np: gdy czerwiu ukrytego w rodzinie jest dużo, to efekt kuracji może być niezadowalający.

Podobał się artykuł? Podziel się!