PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zakaz stosowania neonikotynoidów „nie przeszedł”

Zakaz stosowania neonikotynoidów „nie przeszedł”

Eksperci z krajów UE nie udzielili w piątek wystarczającego poparcia zakazowi stosowania pestycydów z grupy neonikotynoidów, które są niebezpieczne dla populacji pszczół. KE może ponowić propozycją lub ją zmienić - poinformował PAP rzecznik KE ds. zdrowia.16 stycznia Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaprezentowała zamówiony przez KE raport, w którym zidentyfikowała ryzyka dla populacji pszczół wynikające ze stosowania trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów (clothianidin, imidacloprid i thiamethoxam).

W piątek propozycję zakazu stosowania tych pestycydów głosował komitet złożony ekspertów z krajów UE ds. zdrowia zwierząt, jednak głosowanie nie było rozstrzygające, gdyż nie uzyskano wystarczającej większości dla wprowadzenia zakazu.

"Trzynaście krajów opowiedziało się za zakazem, dziewięć było przeciw, a pięć wstrzymało się od głosu" - poinformował w piątek rzecznik KE ds. zdrowia Frederic Vincent. Dodał, że teraz Komisja Europejska może ponownie wyjść ze swoją propozycją, lub "nieco ją zmienić". Wśród krajów popierających zakaz znalazła się Polska, ponadto były to m.in. Francja, Włochy, Hiszpania, Belgia, Holandia. Przeciwne były m.in. Rumunia, Finlandia i Węgry, a wstrzymały się od głosu m.in. Niemcy, Wielka Brytania i Bułgaria.

Według organizacji Greenpeace taki wynik głosowania to skutek silnego lobbingu producentów tych środków. "Dowody naukowe są niepodważalne i nawet EFSA, która do tej pory nie oponowała specjalnie przeciw np. GMO, w kwestii negatywnego wpływu neonikotynoidów na pszczoły nie ma wątpliwości. Pomimo tego, takie koncerny jak Bayer czy Syngenta, kontynuują walkę o to, by odwlec wprowadzenie zakazów tak długo, jak to tylko możliwe. Istotne jest, by pod wpływem tych nacisków Komisja Europejska nie poddała się i zgodnie z zaleceniami naukowymi, wprowadziła zakazy" - poinformował cytowany w komunikacie Marco Contiero z brukselskiego biura Greenpeace.

Z efektów piątkowego głosowania ucieszyła się firma Syngenta. "Restrykcje w używaniu tej technologii ochrony upraw nie są kluczowe dla ochrony zdrowia pszczół" - stwierdził cytowany przez AFP prezes John Atkin. Uważa on, że analiza agencji EFSA jest "przedwczesna i wysoce teoretyczna".

"Brak zdecydowanej większości (w głosowaniu) jest potwierdzeniem, że nie ma przekonywujących argumentów przeciwko wykorzystywaniu neonikotynoidów" - napisała w oświadczeniu także cytowanym w AFP sekcja firmy Bayer - Bayer CropScience. Zdaniem tego producenta, z dotychczasowych doświadczeń wynika, że oddziaływanie tych pestycydów na pszczoły jest nieznaczące, jeżeli używa się ich w odpowiedzialny sposób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • bayer full 2013-03-21 11:07:02
  http://www.youtube.com/watch?v=PDSjP091WI0
 • rolnik 2013-03-20 11:04:46
  to artykuł z farmera, informacje w nim zawarte podawał wszystkie wiodące media
 • truteń 2013-03-19 17:21:12
  drogi chemiku, to wszystko kłamliwe bzdety i świadectwo nieznajomosci prawa ani jego zmian (pan TK), a powoływanie sie na Dziennik Polski zahacza o Smoleńsk i kondominium. Dziwny nasz kraj, ale skoro kazdy moze powiedzieć i napisać dowolny idiotyzm - to chyba demokratyczny.
 • chemik 2013-03-18 16:09:32
  Minister utajnia wyniki badań, a pszczoły giną
  Autor: farmer.pl/PAP
  23-04-2012 09:38
  Małopolski pszczelarz wygrał w sądzie z ministrem rolnictwa - informuje "Dziennik Polski".

  Powołując się na Ustawę o dostępie do informacji publicznej Tadeusz Kasztelan od półtora roku żąda okazania dokumentów, na podstawie których minister dopuścił chemikalia powodujące, zdaniem części badaczy, zagładę pszczół. Minister nie chce pokazać akt zasłaniając się "tajemnicą przedsiębiorstwa". Musi jednak odpowiedzieć, bo nakazał to właśnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

  Przy okazji wyszło na jaw, że 374 środki ochrony roślin - w tym podejrzane o szkodzenie pszczołom neonikotynoidy - mogły zostać dopuszczone do użytku w Polsce bez podstawy prawnej. Ministerstwo Rolnictwa nie opracowało bowiem na czas aktów wykonawczych do Ustawy o ochronie roślin, zmienionej na mocy unijnej dyrektywy. Bez ocen i raportów nie można dopuścić żadnego produktu.

  Kasztelan żąda też okazania badań, z których - jak twierdzi minister - wynikać ma, iż dopuszczone środki "właściwie stosowane" nie szkodzą pszczołom. Badania dostarczyli producenci, a bartnicy chcą je dać do analizy niezależnym instytucjom. Minister twierdzi jednak, że badania należą do koncernów i nie mogą być ujawnione.
 • kominiarz 2013-03-18 15:59:13
  głupki z ministerstwa zaczeli wycofywać zanim brukselka tego nie zatwierdziła.
  Banda idiotów w tej POlsce/rządzących/
 • Rextus 2013-03-17 10:42:16
  Wg moich informacji w tym roku nie będzie zakazu stosowania neonikotynoidow, może wejść od 2014 roku, choć to jeszcze nie postanowione
 • mag 2013-03-16 20:29:31
  ha ha ha - ten się śmieje kto się śmieje ostatni
  - ciekaw jestem kogo będzie stać na olej którego cena skoczy z 5 zł na co najmniej 10 zł - to po pierwsze
  po drugie to ja bardziej upatrywał bym w tych badaniach lobbingu naftowego - jak nie było dolewki olejy do ON - to nic się nie działo
  a teraz to wielka sprawa ????!!!!!!
  sam uprawiam rzepak i robię zabiegi po nocach żeby chronić pszczoły w maksymalny sposób a tu sprawa dotyczy zaprawy której na jednym małym nasionku jest naprawdę całe nic - a wszystkich nasion na ha wysiewa się 2-3 kg
  a środek działa i chroni roślinę do fazy dwu liści jesienią - więc nim rzepak zakwitnie to mija zima i część wiosny nie mówiąc już o tym że zwiększa on w tym czasie swoją masę kilkaset razy - choćby dla tego uważam że bardziej szkodzą ci co pryskają szkodniki w ciągu dnia nie zważając na pszczoły - i to jest problem ale nie wierzę w to że zaprawa szkodzi i że jest tak długo skuteczna w roślinie bo np. słodyszek też żeruje na kwiatach i muszę go pryskać bo sam nie ginie od tej zaprawy a jest to owad kilka razy mniejszy od pszczoły - sądzę dalej że te analizy są zrobione na zamówienie
 • chemik 2013-03-16 13:00:51
  "EKSPERCI" ha ha ha

  "wynik głosowania to skutek silnego lobbingu producentów tych środków" Bayer oraz Syngenta - koncernów, które używają neonikotynoidów.

  Taki lobbing miał również miejsce na portalu farmer.pl :] niemalże codziennie pojawiały sie notatki dyktowane przez koncerny
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.227.37
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!