W zależności od wymagań stawianych mieszalnikom pasz w danym gospodarstwie, można wybierać między urządzeniami pracującymi w układzie pionowymi lub poziomym. Główną zaletą mieszalników pionowych jest prostota konstrukcji, a co za tym idzie niska cena. Jednak ten system pracy ma jedną wadę - niską jakość pracy, w związku z czym nie nadaje się do mieszania komponentów dodawanych w bardzo małych ilościach. Maszyny z mieszadłami pracują pod tym względem znacznie lepiej. Niestety wiąże się to jednocześnie ze znacznie wyższą ceną ich zakupu.

10 LAT BEZ PROBLEMÓW
Dozamech należy do czołowych producentów mieszalników na polskim rynku. Oferta firmy obejmuje mieszalniki o ładowności od 500 do 2000 kg (1,1 - 4,4 m3). Jest to sześć modeli pionowych dla małych i średnich gospodarstw i jeden poziomy, przeznaczony dla gospodarstw wielkoobszarowych i wytwórni pasz, którego wydajność wynosi aż 10 t/h.

Tomasz Wisz z okolic Sulechowa w woj. lubuskim użytkuje mieszalnik pionowy z Dozamechu już 10 lat. Decyzja o zakupie zapadła po dość długim badaniu rynku. Rolnik oprócz zwykłego porównania parametrów technicznych oglądał też urządzenia, które pracują u sąsiadów. - Mieszalnik z Dozamechu dzięki zamontowanemu na dole silnikowi okazał się cichszy niż porównywalne urządzenia innych producentów. Nie wpadał też w nadmierne wibracje - wyjaśnia Wisz. Ostatecznie przeważyło wrażenie większej solidności urządzenia niż w przypadku urządzeń konkurencji, co zdaniem rolnika potwierdzała jego wyższa masa. Mieszalnik o ładowności 1 t waży 290 lub 310 kg w zależności od wysokości (2 lub 2,3 m). W czasie eksploatacji jakość urządzenia się potwierdziła. W ciągu 10 lat nie przytrafiła się żadna awaria. Jedynym wydatkiem była dwukrotna wymiana worków odpylających. W zależności od wersji mogą być one zamontowane nad mieszalnikiem lub u jego boku. Solidność potwierdzają dane techniczne - blacha poszycia zbiornika ma 2 mm grubości na wysokości walca i 1,5 mm na wysokości stożka. Mieszalnik nie jest zbyt intensywnie użytkowany. Rolnik miesza jedną tonę paszy raz w tygodniu.
Obsługa urządzenia ogranicza się do posmarowania kilku punków dwa razy w roku. W zależności od modelu, urządzenie jest napędzane silnikiem o mocy od 1,5 do 3 kW. Mieszalnik można wyposażyć dodatkowo w wagę mechaniczną lub elektroniczną, które ułatwiają komponowanie mieszanki.