Jak poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, sprowadzone do Polski żubrzątka mają od 10 do 24 miesięcy. Byk o imieniu Bo oraz krowy: Loes, Lynda, Evelijin są podarunkiem od Fota Wildlife Park z Irlandii dla programu restytucji żubra w Karpatach.

Do końca lata żubrzątka będą przebywać w zagrodzie aklimatyzacyjnej. Potem zostaną wypuszczone do lasu, gdzie dołączą do stada.

W tym roku planowane jest dalsze wzbogacenie stada bieszczadzkich żubrów o 4 zwierzęta przywiezione z Niemiec i Szwecji. Razem z tegorocznym przychówkiem w Bieszczadach będzie ponad 280 tych zwierząt.

Pierwsze siedem żubrów sprowadzili w Bieszczady w październiku 1963 roku leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany. Od tego czasu stado rozrosło się, a zwierzęta zdziczały, stanowiąc cenny element bieszczadzkiej przyrody - wyjaśnił rzecznik. Żubry objęte są ochroną.

Marszałek przypomniał, że 2008 rok został ogłoszony Rokiem Żubra w Bieszczadach. Z tej okazji na początku sierpnia planowany jest Dzień Żubra w Lutowiskach, a we wrześniu odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona ochronie tych zwierząt na terenie gór, współorganizowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!