Hodowla zwierząt futerkowych w Polsce ma ponad 80-cio letnią tradycję. Ten dział rolnictwa daje zatrudnieni 50 000 osób w naszym kraju. Pozyskane przez hodowców pieniądze są w większości wydawane na polskim rynku, najczęściej w miejscach zamieszkania hodowców i ich rodzin, gdyż tu żyją, kupują produkty.

Wielkość produkcji skór w Polsce w 2012 roku wyniosła 7 milionów, a w 2013 roku już 10 milionów skór. Rynek bardzo mocno się rozwija, dzięki coraz większemu zapotrzebowaniu z Azji, Rosji i Chin. Polska wyróżnia się bardzo wysoką jakością skór.

Jednym z największych hodowców na terenie kraju jest Szczepan Wójcik, który jest wiceprezesem Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych. Hodowlą norek zajmuje się od ponad 6 lat. Jego Gospodarstwa Rolne prowadzone są na światowym poziomie z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii.

Tego, jak prowadzić specjalistyczne fermy, uczył się przez 5 lat podczas pobytu w Holandii, gdzie wyjechał za przysłowiowym „chlebem". Choć było na początku bardzo ciężko, nie poddawał się. Wiara w przyszły sukces i dobrzy ludzie, których spotykał na swej drodze, pozwoliły mu przetrwać trudny czas. Po kilku latach wrócił do kraju z marzeniem stworzenia wzorcowej fermy, i to się udało.

Dzisiaj prowadzi kilka ferm,dobrze zagospodarowane z właściwymi zabezpieczeniami i specjalistycznym sprzętem. Łączna wielkość jego gospodarstw, które znajdują się na terenie województwa mazowieckiego wynosi 50 hektarów, dają one zatrudnienie 200 osobom, które w większości pochodzą z terenów wiejskich o dużym stopniu bezrobocia. Zastosowane na fermach nowoczesne technologie sprawiają ze fermy Szczepana Wójcika odwiedzane są przez producentów z innych krajów i stanowią wzór dobrych hodowli.

Wszystkie hodowle prowadzone w Polsce przez rolników, należących do Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych odznaczają się wysokim standardem, a hodowcy ogromną i wciąż pogłębianą wiedzą na temat prawidłowo funkcjonujących ferm, oraz rozrodu hodowanych na nich zwierząt. Nad prawidłowością funkcjonowania ferm bezpośredni nadzór sprawuje Powiatowy Lekarz Weterynarii. Kontrole weterynaryjne na każdej Fermie przeprowadzane są kilka razy w roku.