W krajach takich jak Szwecja i Dania stanowi on 60 proc. wszystkich systemów żywienia, jakie są stosowane na tamtejszych fermach.

Prowadzonych jest wiele badań, które analizują system żywienia na mokro i sucho. Wynika z nich m.in., że omawiany model żywienia generuje mniejsze wydalanie azotu, co przekłada się na lepsze wykorzystanie go na budowę masy mięśniowej zwierząt.

Z dawien dawna na mokro

Najstarsi członkowie rodzin, którzy pamiętają jeszcze czasy wojenne, zapytani o żywienie świń, odpowiedzą, że zawsze żywili swoje zwierzęta systemem na mokro. Podkreślali przy tym walory smakowe mięsa i że dzisiejsza wieprzowina to już nie ta co kiedyś.

Oczywiście ówczesny system żywienia na mokro odbiegał standardami od obecnego. Na porządku dziennym były w użyciu parowane ziemniaki, wysłodki z buraków, śruty ze zbóż, liście buraczane i pokrzywy odpowiednio poćwiartowane i zmieszane z wodą. Wraz z upływem lat i intensyfikacją produkcji wieprzowiny udoskonalono system żywienia na mokro. Dziś nikt już nie udaje się po pokrzywy dla swojego stada świń. Obecnie w żywieniu na mokro wykorzystuje się serwatkę, drożdże piwne, wywar gorzelniany, makuch rzepakowy, pulpę ziemniaczaną, popłuczyny z linii technologicznych do produkcji jogurtów czy czerstwe pieczywo oraz wiele innych niekonwencjonalnych pasz. Postęp doprowadził do tak diametralnych i znaczących różnic, że obecnie żywienie na mokro słabo przypomina to z czasów naszych rodziców czy dziadków.

Na mokro na trzy sposoby

Jak wiadomo, obecnie system żywienia na mokro wykorzystuje produkty uboczne przemysłu rolno-spożywczego z dodatkiem płynu (może to być woda lub serwatka). Wyróżnia się kilka rodzajów żywienia na mokro w zależności od stosunku paszy suchej do płynu (wody). Są to np. pasze zwilżane, półpłynne i płynne. Stosunek paszy do wody dla pasz płynnych waha się od 1:3 do 1,5:4. Pasze półpłynne charakteryzują się stosunkiem 1:2, zwilżane natomiast 1:1. Przy tym rodzaju żywienia zmniejsza się ilość zużywanej wody i dzięki temu zmniejsza się ilość płynnych odchodów. Żywienie na mokro oznacza też żywienie paszą wstępnie sfermentowaną, która niesie ze sobą wiele korzyści dla zwierząt (tab. 1).