Pierwsza w Europie kampania na rzecz dobrostanu krów mlecznych została zarejestrowana przez organizację ochrony zwierząt Compassion in World Farming (CIWF), amerykańską firmę produkująca lody Ben&Jerry’s oraz Światowe Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Zwierząt (WSPA), w maju br.

Organizatorzy przedsięwzięcia domagali się wprowadzenia konkretnej dyrektywy gwarantującej poprawę dobrostanu krów mlecznych.
Inicjatywa została wycofana w lipcu, ze względu na to, że „system ECI nie jest dostosowany do osiągnięcia zamierzonych celów” – twierdzą organizatorzy.

Europejska Inicjatywa Obywatelska (European Citizens’ Initiative) to procedura, która od kwietnia br. daje obywatelom Unii możliwość składania propozycji nowych przepisów dotyczących konkretnych, ważnych dla nich zagadnień. W tym celu niezbędne jest zebranie minimum jednego miliona podpisów z co najmniej siedmiu państw członkowskich UE.

Mamy poważne obawy co do procedury zbierania danych i ich weryfikacji poprzez ECI, co może zmniejszyć nasze szanse zebrania wymaganego miliona podpisów w ciągu jednego roku – skomentowała Julie Middlekoop, reprezentująca WSPA.

Trudności w realizacji procedury miały również inne organizacje. Okazuje się bowiem, że nie można jej przeprowadzić za darmo. Więcej w materiale filmowym zamieszczonym poniżej (Źródło: European Parlament ©, 2012)

Podobał się artykuł? Podziel się!