Jak poinformowały tamtejsze służby weterynaryjne jeden z przypadków dotyczył prywatnego gospodarstwa utrzymującego trzodę chlewną w miejscowości Danilovtsev, w obwodzie grodzieńskim.

W odpowiedzi na nowe ogniska choroby, władze weterynaryjne planują zaostrzyć warunki utrzymywania trzody chlewnej na Białorusi. Na pewno część gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną w tym obwodzie zostanie zamknięta, a świnie z tych obiektów zostaną ubite.

Na razie tamtejsza weterynaria nie podała jakiej części gospodarstw te działania będą dotyczyć. Nie uzyskano też informacji ile zwierząt wykazywało objawy choroby oraz ile padło w wyniku pojawieniu się ogniska w opisywanym gospodarstwie.

Z kolei, drugi przypadek ASF dotyczył trzech padłych dzików, które zostały znalezione w miejscowości Krishtofovo w okolicy Mińska. Sekcje dzików wskazały, że zwierzęta padły z powodu zachorowania na afrykański pomór świń.

Kolejne przypadki wystąpienia choroby zmuszają tamtejszy rząd do wprowadzenia ścisłych wymogów utrzymywania trzody chlewnej w gospodarstwach. Ma to dotyczyć głównie zachowywania wymogów bioasekuracji w gospodarstwach.  W walce z chorobą ma również pomóc uregulowanie pochodzenia paszy w gospodarstwach utrzymujących świnie.

Białoruski rząd chce w ten sposób ograniczyć ryzyko szerzenia się choroby poprzez wyeliminowanie z gospodarstw trzody chlewnej paszy pochodzącej z niewiadomego źródła, o nieznanej jakości, która też może sprzyjać rozprzestrzenianiu się choroby.  W tym celu już niedługo rząd zamierza ogłosić listę firm, z których producenci zwierząt będą mogli zakupywać bezpieczne zdrowotnie pasze dla swoich zwierząt. Podobał się artykuł? Podziel się!