Według wicedyrektora Kopalni Soli S.A. w Kłodawie (Wielkopolska) Janusza Kołodziejskiego, skarmianie lizawkami powinno odbywać się w ciągu całego roku. - Szczególnie ważne jest to dla zwierząt, które w okresie lata przebywają na pastwiskach i nie otrzymują żadnych pasz treściwych lub mają dostęp do nich w ograniczonych ilościach - powiedział dyrektor.

Specjaliści twierdzą, że takie braki powodują zubożenie diety w składniki mineralne, które mogą być uzupełniane zawartymi w lizawkach minerałami. Jak powiedział Robert Mikuła z Katedry Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, lizawki solne są stosowane od wielu lat jako uzupełnienie niedoborów jonów u bydła, owiec, kóz i koni.

- Intuicyjne, dowolne pobieranie soli przez zwierzęta, w zależności od ich stanu fizjologicznego i poziomu produkcji, pomaga zaspokoić ich indywidualne zapotrzebowanie mineralne. Lizawki są jednym z czynników niezbędnych dla prawidłowego metabolizmu i warunkuje zdrowotność oraz produkcyjność zwierząt - powiedział naukowiec.

Lizawki są dla zwierząt źródłem łatwo przyswajalnego sodu i chloru. Ze względu na wysoką zawartość potasu w paszach, zwierzęta mają deficyt pokarmowy na te minerały. Szczególnie narażone są na to zwierzęta w okresie intensywnego rozwoju. Kłodawskie minerały zawierają także kompozycję innych mikroelementów, których nie zapewniają w odpowiednich ilościach pasze.

Kopalnia w Kłodawie produkuje rocznie dla potrzeb rolnictwa od 32 do 34 tysięcy ton lizawek solnych. Są to cztery rodzaje lizawek: solna typu M przeznaczona dla wszystkich zwierząt z wyjątkiem owiec, typu Lisal, typu Multi-Lisal dla źrebiąt i koni, w tym koni poddawanych intensywnemu wysiłkowi, typu Multi-Lisal SE dla zwierząt intensywnie rosnących, szczególnie dla krów o wysokiej mleczności oraz owiec i kóz w okresie laktacji.

W gospodarstwach rolnych lizawki ustawiane są w miejscach dostępnych dla zwierząt, tak aby mogły dowolnie zlizywać je z krawędzi i powierzchni produkowanych przez Kopalnię brykietów. Zwierzęta muszą mieć zapewniony stały dostęp do wody.

- Wielkość sprzedaży lizawek jest uzależniona od wielkości pogłowia. Niewielkie tendencje wzrostu produkcji notowane są dzięki eksportowi - powiedział Kołodziejski. Około 30 proc. urobku trafia do Niemiec, Czech, Słowacji i krajów nadbałtyckich.

Dyrektor podkreślił, że głównym produktem Kopalni jest sól drogowa. - Rocznie Kopalnia produkuje jej ponad 500 tys. ton, z czego około 450 tys. ton trafia na rynek krajowy, a 80 tys. ton na eksport. Wydobycie w Kłodawie pokrywa zimą w 40-50 proc. potrzeby krajowe - poinformował.

Podobał się artykuł? Podziel się!