W grupie krów, będących poza laktacją, którym podawano suplementy witaminy E, zaobserwowano znacznie większą podatność na mastistis niż u krów, które otrzymywały mniej tej witaminy.

Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem. Przeciwutleniacze przeciwdziałają szkodliwemu wpływowi wolnych rodników w organizmie i uważa się, że mają pozytywny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt. Preparaty zawierające różnego rodzaju antyoksydanty są obecnie bardzo popularne na rynku. Badania przeprowadzone przez holenderską doktorantkę Ruth Bouwstra miały początkowo zobrazować pozytywne działanie witaminy E, ale wyniki pokazały, że dodatkowa dawka witaminy E w diecie niektórych krów miała negatywny wpływ na zdrowotność wymienia.

Negatywny wpływ witaminy E mógł być spowodowany wzrostem działania wolnych rodników zamiast spodziewanego spadku, co z kolei mogło prowadzić do zwiększonej podatności na mastitis. U niektórych krów stwierdzono podwyższoną zawartość witaminy E jeszcze przed zakończeniem laktacji. Po podaniu im dodatkowych dawek witaminy, zaobserwowano większe uszkodzenia, powodowane działaniem wolnych rodników.

Według Ruth Bouwstra nie każda zasuszona krowa wymaga dodatkowej dawki witaminy E, dlatego przed podaniem powinno określać się jej poziom w organizmie zwierzęcia. Podobał się artykuł? Podziel się!