Przedstawiając w Sejmie informację dot. zagrożeń związanych z wystąpieniem wirusa, Sawicki zaznaczył, że jeżeli "nic się nie wydarzy", restrykcje związane z ptasią grypą będą obowiązywały do 31 grudnia 2007 roku. Straty spowodowane dotychczas tą chorobą wynoszą 2 mln 600 tys. zł.

Szef resortu rolnictwa wyjaśnił, że pieniądze na rekompensaty dla właścicieli drobiu, których zagrożone hodowle przeznaczono do uboju, będą pochodziły z rezerw wojewodów lub z rezerwy celowej.

Dodał, że Polska na razie nie zwróci się do Komisji Europejskiej o środki na ten cel. "Może to nastąpić tylko wtedy, kiedy nasze rezerwy i nasz budżet sobie nie poradzą i gdyby to zjawisko miało charakter bardziej masowy."

Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) wprowadziła w czwartek tymczasowy zakaz importu wszelkich produktów drobiowych z Polski. Jak poinformował rzecznik tych służb Aleksiej Aleksiejenko, ma to związek z wykryciem ptasiej grypy pośród drobiu w Polsce.

"W uzupełnieniu do istniejącego zakazu importu z Polski do Rosji mięsa drobiowego i surowych produktów mięsnych czasowo ograniczono przywóz z tego kraju żywych ptaków, inkubowanych jaj, wszelkich rodzajów produktów drobiowych, w tym puchu i pierza, pasz i dodatków paszowych dla ptaków, a także używanego sprzętu do hodowli, uboju i oprawiania drobiu" - precyzował.

1 grudnia br. wykryto dwa ogniska choroby na fermach indyczych w Uniejewie i Myśliborzycach koło Płocka (Mazowieckie). W miejscowościach tych utworzono 3-km strefę zapowietrzoną oraz 10- km strefę zagrożenia. Dotychczas zagazowano i skierowano do utylizacji kilkanaście tysięcy sztuk drobiu i innego przydomowego ptactwa.

Śledztwo w sprawie wykrycia wirusa prowadzi Prokuratura Rejonowa w Płocku. Przesłuchiwani są kolejni świadkowie, badana jest dokumentacja z ferm w Myśliborzycach, Uniejewie, Siecieniu i Rokiciu.

W poniedziałek Komisja Europejska wprowadziła zakaz eksportu polskiego drobiu z pięciu powiatów - włocławskiego, płockiego, sierpeckiego, gostynińskiego i lipieńskiego - z którymi sąsiadują ogniska ptasiej grypy.

3 grudnia zakaz importu polskiego ptactwa i jego przetworów wprowadziła Ukraina. Dwa dni później czasowy zakaz importu z Polski żywego drobiu i mięsa drobiowego wprowadziła Białoruś. Litwa zapowiedziała, że będzie sprawdzała jakość mięsa drobiowego przywożonego z Polski.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!