Jest to jedenasty przypadek zachorowania na BSE w Kanadzie. Po raz pierwszy choroba ta wystąpiła w tym kraju w maju 2003 r.

Kanadyjska Agencja Inspekcji Sanitarnej podała, że żadna część z tuszy zarażonego zwierzęcia nie przedostała się do żywności ani paszy dla zwierząt.

W listopadzie Stany Zjednoczone - największy dla Kanady rynek eksportowy - poluzowały restrykcje na import kanadyjskiego żywca i mięsa wołowego, nałożone po wykryciu w USA w 2003 r. pierwszego przypadku BSE.

Przypadki choroby szalonych krów, częste jeszcze kilka lat temu w Europie, są obecnie rzadkością dzięki zdecydowanym działaniom podjętym przez władze krajów, w których choroba wystąpiła, przede wszystkim Wielkiej Brytanii. Przed laty profilaktycznie wybito tam miliony sztuk bydła.

Walka z BSE prowadzona jest zdecydowanie, gdyż choroba ta, przenoszona przez zarazki w postaci drobin białka zwanych prionami, może atakować ludzi, powodując chorobę Creutzfeldta- Jakoba. Polega ona, podobnie jak BSE u bydła, na kończącym się śmiercią rozkładzie tkanki mózgowej.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!