Konserwacja

Kwasy świetnie sprawdzają się do konserwowania produktów. Kiedy tylko pH produktu spadnie poniżej określonej wartości, wiele bakterii traci możliwość rozwoju. Z takim działaniem można spotkać się wyłącznie w przypadku kwasów organicznych - nie działa ono w przypadku kwasów nieorganicznych. Współczynnik pH musi być odpowiednio niski, aby kwas - w postaci całej molekuły, mógł przeniknąć do bakterii.

W komórce bakterii dochodzi do podzielenia się kwasu organicznego na cząsteczkę o ładunku dodatnim i ujemnym. Ta druga rozbija DNA, przez co uniemożliwia rozmnażanie komórce bakteryjnej. Cząsteczka o ładunku dodatnim obniża pH komórki. Bakteria zużywa dużą ilość energii, aby usunąć tę cząsteczkę, co prowadzi do strat energii.

Aktywność enzymów

Kwasy pobudzają pracę enzymów. Cały proces odbywa się w przewodzie pokarmowym świni. Pepsyna to jeden z enzymów, który odpowiada za podział białka i jest uwalniana w żołądku. Aktywność pepsyny wzrasta w kwaśnym środowisku. Przy odpowiednim pH, enzym ten dokonuje podziału białka, tak aby ciało mogło wchłonąć je w częściach. Wpływa to pozytywnie na wzrost i zmniejszenie liczby niestrawionych części, które przedostają się do jelita, gdzie mogą stać się pożywką dla patogenów.

Drugim, równie znanym enzymem jest fitaza. Niskie pH sprzyja jego aktywności. Podczas namaczania paszy (lub zbóż) w kwaśnym środowisku, fitaza łatwiej rozbija molekuły kwasu fitowego. Dzięki temu, mikroelementy odżywcze stają się łatwiej przyswajalne dla zwierzęcia, niż w mniej kwaśnym środowisku. Niskie pH pożywienia to kluczowy element optymalnej pracy enzymów - szczególnie u młodych prosiąt.

Przyswajanie minerałów

Kwasy aktywują przyswajanie minerałów do krwi. Wśród nich znajduje się miedź, cynk, wapń, fosfor, czy magnez, które mogą wiązać się w struktury chemiczne takie jak kwas fitowy. Kwaśne środowisko sprzyja ich uwalnianiu i sprawia, że są bardziej dostępne dla zwierzęcia.

Regulacja trawienia

pH reguluje migracje paszy przez żołądek. Jego niski poziom spowalnia przejście treści pokarmowej, przez co soki trawienne dłużej działają na paszę. Zapewnia to lepsze trawienie i wyższą przyswajalność paszy. Dodatkowo zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia problemów w jelicie. Należy pamiętać, że zbyt niskie pH może zahamować przejście.