Kampania ma na celu podniesienie świadomości na temat klonowania zwierząt oraz zachęcenie mieszkańców UE, polityków, a przede wszystkim producentów i sprzedawców żywności, aby sprzeciwili się klonowaniu, podpisując deklarację przygotowaną przez organizację.

Klonowanie jest techniką wzbudzającą wiele kontrowersji, ze względu na dużą śmiertelność klonowanych zwierząt i występowanie u nich licznych zaburzeń zdrowotnych, głównie w rozrodzie.

Komisja Europejska powinna zadziałać jak najszybciej, uszanować zdanie wielu Europejczyków i mieć na uwadze dobrostan zwierząt – mówi Kartika Liotard, eurodeputowana z Holandii, która jako pierwsza podpisała deklarację.

Klonowanie zwierząt w celu produkcji żywności jest całkowicie nieetyczne i zupełnie niepotrzebne. To czego nam brakuje to wola i odwaga polityków do obrony konsumentów, dobrostanu zwierząt oraz ustanowienie przez nich odpowiednich regulacji prawnych – mówi Sonja Van Tichelen, dyrektor Eurogroup For Animals.

Obecnie Komisja Europejska jest w trakcie przygotowywania nowego prawa. Według organizacji samo zakazanie techniki klonowania w Europie nie spowoduje zakazu stosowania nasienia czy embrionów pochodzących od klonowanych zwierząt, a tylko spowoduje przeniesienie procederu poza Wspólnotę. Podobał się artykuł? Podziel się!