Po ostatnim wybuchu ptasiej grypy wielu właścicieli ferm skarżyło się na duże problemy ze sprzedażą drobiu, mimo, że unijny zakaz handlu dotyczył wyłącznie terenów zagrożonych ponownym wybuchem choroby. Zdaniem Głównego Inspektoratu Weterynarii, takie ryzyko jest już minimalne, stąd starania o szybkie zniesienie zakazu.

Janusz Związek Główny Inspektorat Weterynarii: będziemy wnioskować o zniesienie, czyli zlikwidowanie obszaru A i obszaru B dla powiatu płockiego, czyli tych pierwszych ognisk, które wystąpiły w Myśliborzycach i Uniejowie.

Główny Inspektorat Weterynarii domaga się także zniesienia zakazu trzymania drobiu w zamknięciu.

Janusz Związek ,Główny Inspektorat Weterynarii: - ta pozytywna ocena sytuacji, dla głównego lekarza daje też sygnał, żeby wystąpić do ministra rolnictwa o zluzowanie rozporządzenia, tego drastycznego, w zakresie trzymania wszystkich ptaków w zamknięciu.

Starania o złagodzenie restrykcji dotyczących handlu drobiem zbiegło się z pozytywną oceną, jaką polskim służbom weterynaryjnych wystawili unijni urzędnicy. Uznali oni, że wirus ptasiej grypy jest już pod ich całkowitą kontrolą. Dlatego należy się spodziewać, że zakaz eksportu wkrótce częściowo zostanie zniesiony.

Źródło: Radosław Bełkot/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!