PRZEGLĄD PRASY: Wirus pryszczycy może przetrwać w żywności kilka godzin, najbardziej niebezpieczne jest surowe mięso - uczula Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii – pisze Juliusz Gardawski.

Ale wirus groźnej dla zwierząt choroby może także zostać przeniesiony na ubraniach czy samochodach, które na fermach miały kontakt z zarażonymi zwierzętami. Polacy pracujący na wsi angielskiej powinni szczególnie zadbać o swoją higienę i prać wszystkie rzeczy, które przynoszą z ferm.

Pryszczyca nie powoduje komplikacji chorobowych u ludzi, ale może zdziesiątkować zwierzęta. Jest przede wszystkim dotkliwa ekonomicznie, bo zakaz eksportu zwierząt, ich mięsa i mleka zostaje rozciągnięty na cały kraj - wyjaśnia Krzysztof Jażdżewski.

W ciągu ostatnich trzech tygodni do Polski przywieziono19 sztuk bydła z Wielkiej Brytanii. Jak ustalili weterynarze, importowane zwierzęta pochodziły z hrabstwa Sussex. Teraz są pod obserwacją. Inspekcja weterynaryjna ogłosiła stan podwyższonej gotowości.

Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!