Jak poinformował Hilary Januszczyk z Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Płocku, w obu tych przypadkach nie potwierdzono dotychczas obecności odmiany wirusa N1.

Dwie kury z gospodarstwa w Myśliborzycach, u których wykryto wirusa ptasiej grypy, to pierwszy przypadek choroby drobiu w gospodarstwie rolnym poza fermami, gdzie chorobę zlokalizowano wcześniej. W związku z tym we wtorek w 17 gospodarstwach w Myśliborzycach ubojowi poddanych zostanie 755 sztuk drobiu.

Także w miejscowości Głównia k. Brudzenia Dużego wykryto padłą kurę; w tym przypadku nie ma jeszcze wyników badań.

Nie ma obecnie konieczności poszerzania strefy zapowietrzonej i zagrożenia. Nadal mówimy o dwóch ogniskach wirusa na obszarze, który wcześniej wyznaczono - zaznaczył starosta płocki Michał Boszko.

Dodał, że we wtorek na drodze krajowej nr 62 Warszawa-Włocławek między miejscowościami Nowy Duninów i Karolewo zostanie wyłożona specjalna dezynfekująca mata, po której będą musiały przejeżdżać pojazdy, w tym także TIR-y. Ruch nadzorować tam będą dwa specjalne patrole policji.

W sobotę dwa ogniska wirusa ptasiej grypy wysoce zjadliwej odmiany H5N1 wykryto na terenie gminy Brudzeń Duży pod Płockiem, w dwóch fermach indyczych w miejscowości Uniejewo i Myśliborzyce.

Dotychczas zagazowano i skierowano do utylizacji 9.200 sztuk indyków, w tym 4 tys. 200 z ferm Uniejewie i Myśliborzycach, gdzie ptaki chorowały, oraz 5 tys. z fermy w Siecieniu, gdzie nie wykryto wirusa, ale pracowały tam osoby, które miały kontakt z chorymi sztukami. W ten sam sposób prewencyjnemu ubojowi poddano 600 sztuk drobiu z przydomowych hodowli w około 30 okolicznych gospodarstwach. Wszyscy rolnicy otrzymają odszkodowania za wybity drób.

Do neutralizacji i utylizacji skierowano paszę i ściółkę, które są wywożone z obu zakażonych ferm. Potem nastąpi dezynfekcja obiektów. Cała procedura powinna zakończyć się w tym tygodniu.

W związku z wykryciem wirusa ptasiej grypy w Uniejewie i Myśliborzycach w sobotę wojewoda mazowiecki wyznaczył wokół strefy: 3 km zapowietrzenia i 10 km zagrożenia. Do odwołania na obszarze tym obowiązują obostrzenia, m.in. nakaz odizolowania drobiu na terenie poszczególnych gospodarstw, a także zakaz organizowania targów i wystaw drobiu oraz zakaz jego transportu z wyjątkiem ruchu tranzytowego drogami głównymi.

Na terenie obowiązują ograniczenia w ruchu pojazdów na części dróg. Wystawiono tam 10 posterunków policji, która apeluje o stosowanie się do zaleceń. Lokalne siły policyjne wzmocniono 42 funkcjonariuszami spoza powiatu płockiego.

Dla wszystkich służb pracujących w strefie zapowietrzonej przygotowano szczepionki przeciwko grypie, na którą chorują ludzie. Szczepienia mają być dobrowolne. Dotychczas ustalono liczbę 150 osób, które mogłyby z niej skorzystać.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!