Eksperci ds. zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa łańcucha żywnościowego zebrali się w środę w Brukseli na rutynowym posiedzeniu, zatwierdzając wszystkie środki przedsięwzięte przez polskie władze w związku z wystąpieniem w kraju ptasiej grypy na początku grudnia.

"Komitet dokonał przeglądu środków ochronnych w Polsce i odnotował, że sytuacja wyraźnie się poprawiła i wydaje się być pod kontrolą" - głosi komunikat KE.

Od 1 grudnia w Polsce odnotowano 9 przypadków ptasiej grypy - 8 w hodowlach drobiu i jeden w przytulisku dzikich ptaków w województwie warmińsko-mazurskim. Ostatnie ognisko wykryto 22 grudnia w miejscowości Sadłowo Parcele w powiecie żuromińskim (woj. mazowieckie).

Zgodnie z unijnym prawem, za każdym razem polskie władze wyznaczały wokół ognisk choroby 3-kilometrową strefę zapowietrzenia i 10-kilometrową strefę zagrożenia, a także zewnętrzną strefę buforową wokół nowego ogniska. Eksport drobiu i produktów drobiowych z tych stref otaczających ogniska ptasiej grypy do innych krajów UE jest zakazany. W związku z potwierdzeniem nowych ognisk ptasiej grypy tuż przed Bożym Narodzeniem, eksperci przedłużyli zakaz eksportu do 16 stycznia. Pierwotnie miał on obowiązywać do końca 2007 roku.

Zarządzano też wybijanie stad - w sumie uśpiono co najmniej kilkaset tysięcy sztuk drobiu.

"Polskie władze rygorystycznie wprowadziły środki ochronne przewidziane w dyrektywie o ptasiej grypie i decyzji Komisji Europejskiej z 2006 r. o ptasiej grypie wśród drobiu domowego" - czytamy w komunikacie.

Trzy ogniska wirusa ptasiej grypy H5N1 wykryto na początku grudnia na fermach indyczych w Uniejewie i Myśliborzycach k. Płocka. Kolejne stwierdzono tydzień później w Karniszynie, gdzie na fermie było ok. 120 tys. kur niosek. Następne ogniska wykryto na fermie brojlerów w miejscowości Sadłowo w gminie Bieżuń (wszystkie miejscowości w woj. mazowieckim) oraz w miejscowości Łępno (warmińsko-mazurskie).

Przedostatnie ognisko wykryto w miejscowości Głodówek w powiecie ostródzkim w woj. warmińsko-mazurskim. Przytulisko, gdzie stwierdzono ptasią grypę u dwóch padłych myszołowów i bociana, znajduje się leśniczówce Taftowo k. Ornety, także w województwie warmińsko-mazurskim.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!