Przypadek ze Smarchowic

Kazimierz Paszkowski ze Smarchowic Wielkich, w województwie opolskim miał znaczny problem mastitis w swoim stadzie. Mimo że krowy były leczone, problem powracał i trudno było zidentyfikować źródło choroby. Podejrzenie padło na dojarkę, jednak po jej serwisie okazało się, że nie ma zastrzeżeń i sprzęt działa prawidłowo. Problem dostrzegł weterynarz, opiekujący się stadem, który stwierdził, że ciśnienie podczas dojenia jest zbyt duże i okazało się, że to ciśnieniomierz pokazywał błędne wartości. Niestety strzyki u wielu krów zostały przez to uszkodzone i u tych właśnie krów częściej obserwuje się problemy ze zdrowotnością wymienia.

Żona Kazimierza Paszkowskiego podlicza wydatki na leczenie mastitis. Zanim sprawdzono ciśnieniomierz dochodziły one nawet do kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Zawsze groźne

Mastitis jest zapaleniem jednej lub więcej ćwiartek wymienia, zazwyczaj spowodowane przez infekcje bakteryjne. W większości przypadków jest to forma podkliniczna choroby, a czasem objawia się objawami klinicznymi, takimi jak występowanie kłaczków w mleku, a nawet krwi. Wymię może być obrzmiałe i bolesne.

Zapalenie podkliniczne może dotyczyć nawet 80 proc. krów w stadzie i odpowiedzialne jest za 70 proc. ogółu strat ekonomicznych, będących następstwem zapalenia gruczołu mlekowego u krów.

Mastitis wywoływane jest przez drobnoustroje, ale również do jego powstawania przyczynia się nieprawidłowy dój ręczny lub mechaniczny, nieodpowiedni mikroklimat obory oraz przeciągi. Ważnym czynnikiem zapobiegania mastitis jest higiena pomieszczenia i warunki doju. Duże znaczenie ma tzw. dopping po każdym doju, co powoduje zaślepienie kanału strzykowego czopem, który uniemożliwia przedostanie się drobnoustrojów do wymienia. Nie należy zapominać o takich czynnikach profilaktycznych, jak dobre obchodzenie się ze zwierzęciem i minimalizowanie stresu.

Jednak antybiogram

Podkliniczne mastitis można wykrywać kilkoma sposobami Jednym z nich jest terenowy odczyn komórkowy (TOK) z użyciem płynu diagnostycznego Mastirapid.