PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rozmowy o ASF na Ukrainie

Rozmowy o ASF na Ukrainie Polska delegacja wymieniła informacje dotyczące ASF ze stroną ukraińską (Fot.pixabay.com)

Autor: farmer.pl

Dodano: 04-08-2017 12:45

Tagi:

Polska delegacja wymieniła informacje dotyczące ASF ze stroną ukraińską.Z inicjatywy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela na Ukrainie, we Lwowie, w dniach 2-3 sierpnia br., przebywała polska delegacja pod przewodnictwem podsekretarz stanu Ewy Lech. W skład delegacji wchodzili również: główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk oraz dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk.

Jak informuje MRiRW, celem spotkań była wzajemna wiarygodna, oparta na stanie faktycznym, wymiana informacji o sytuacji epidemiologicznej w zakresie afrykańskiego pomoru świń (ASF) zarówno w Polsce jak i na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru nadgranicznego.

Ukraina staje się drugim, po Białorusi państwem, z obszaru, którego wirus ASF może skutecznie przedostać się na terytorium Polski. Dlatego, tak ważne jest, aby strona polska posiadała pełną informację o sytuacji epizootycznej po ukraińskiej stornie granicy. Ułatwi to podejmowanie adekwatnych i skutecznych działań epidemiologicznych i administracyjnych. W tym aspekcie kluczowe dla Polski stają się ukraińskie administracyjne obwody wołyński, lwowski i zakarpacki graniczące z naszymi województwami lubelskim i podkarpackim. Obwód zakarpacki mógł być zarzewiem powstania już dwóch ognisk ASF u trzody chlewnej w Rumunii, na pograniczu ukraińsko rumuńskim.

Podczas rozmów strona polska zaproponowała zorganizowanie dla ukraińskich pracowników administracyjnych i laboratoryjnych wizyt studyjnych, które realizowane będą w MINROL, GIW a także w PIWet-PIB w Puławach. Celem ich będzie przekazanie ukraińskim specjalistom najważniejszych informacji o dotyczących wdrożonych zasad postępowania administracyjnego i laboratoryjnego, które z jednej strony są niezbędne do skutecznego ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa ASF na terytorium państwa gdzie choroba występują, a z drugiej są zgodne z wymaganiami unijnymi.

Dodatkowo, rozmowy dotyczyły sytuacji międzynarodowej w zakresie ASF, ze szczególnym uwzględnieniem Republiki Czeskiej oraz Rumunii, czyli kolejnych państwa UE na terytorium, których ASF stwierdzono w ostatnim czasie zarówno u dzików (Czechy) jak i u trzody chlewnej (Rumunia). Delegacji ukraińskiej przewodniczył wiceminister, szef Ukraińskiej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów Volodymyr Lapa. W skład ukraińskiej delegacji wchodzili również wicegubernator obwodu lwowskiego Rostyaław Zamłynsky, wicegubernator obwodu zakarpackiego Wiktor Mikulin, a także pracownicy ukraińskiej Inspekcji, lekarz weterynarii z obwodów przygranicznych i pracownicy administracyjni odpowiedzialni za zwalczanie ASF na Ukrainie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • OBERWATOR 2017-08-06 17:19:34
    Akurat sie przyznają do tego , że ASF to z Ukrainy i Białorusi dostał się do Polski !!! Nalezało wystrzelać dziki i ogrodzić granice , a nie kopać studni gdy płonie las .Poprzedni i obecny rząd w sprawie ASF to nic nie zrobili i nic nie robią .Najchętniej to by upieprzli rolnika , a wybronili dzika !!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!