Dziś rozpoczęły się XVII Międzynarodowe Targi Ferma Bydła oraz XX Międzynarodowe Targi Ferma Świń i Drobiu, największe targi hodowlane w kraju. Impreza łączy wystawę sprzętu rolniczego oraz wyposażenia ferm z możliwością poszerzenia wiedzy na konferencji naukowo – technicznej.

Zwiedzający będą mogli zapoznać z ofertą ponad 230 wystawców z kraju i zagranicy, którzy zaprezentują bogatą ofertę obejmującą m.in. genetykę, pasze i systemy ich zadawania, leki i preparaty weterynaryjne, roboty udojowe, wyposażenie budynków inwentarskich (również ich projekty i budowę), maszyny do zbioru i konserwacji pasz, a także ciągniki rolnicze.

Hodowcy będą również mieli okazję wyboru ciekawych dla siebie tematów spośród 44 referatów moderowanych przez wybitnych naukowców i praktyków, wśród których nie zabraknie tak uznanych w branży nazwisk jak: prof. Z. Kowalski, prof. Z. Pejsak, czy prof. J Jaśkowiak.

W tym roku odbędą się również debaty – poruszające aktualne w rolnictwie tematy, istotne dla każdego hodowcy:

- Jak zarządzać produkcją mleka na globalnym rynku?
- Czy uda się ochronić polską produkcję świń przed skutkami ASF – czy podjęte środki zaradcze są skuteczne?
- Współczesne rolnictwo – problemy i wyzwania w produkcji zwierzęcej – na której obecność potwierdzili Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel oraz Wiceminister dr Ewa Lech

- Budowa i organizacja obory dla bydła opasowego i mlecznego – jakie błędy popełniamy najczęściej

Organizator przewiduje ponad 30 000 zwiedzających: hodowców bydła, świń i drobiu z całej Polski.

Targi będą również okazją do degustacji polskich serów oraz wędlin na specjalnie w tym celu przygotowanych stoiskach degustacyjnych wspieranych przez Fundusze Promocji Mleka i Wieprzowiny.

Targi można odwiedzać do niedzieli 10 lutego do godz.15.30. Zapraszamy również na stoisko Farmera!

Podobał się artykuł? Podziel się!