Obecność wirusa w stadzie powoduje straty ekonomiczne, wynikające ze spadku produkcji, większej podatności na różne schorzenia, częstszego brakowania i znacznych zaburzeń w rozrodzie.

Elementem kontroli i zwalczania BVD w stadzie jest program szczepień. Jednak zarówno lekarze weterynarii, jak i hodowcy od jakiegoś czasu zwracają uwagę na trudności w dotarciu do szczepionek na BVD. Jeszcze w ubiegłym roku na rynku dostępne były co najmniej dwie szczepionki, jednak jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, jedna z nich została wycofana ze sprzedaży decyzją Komisji  Europejskiej. Obecnie tylko jedna firma w Polsce prowadzi dystrybucję szczepionek.

Wzrasta zainteresowanie szczepionką przeciw wirusowej biegunce bydła, gdyż wzrasta również świadomość hodowców. Zdają sobie sprawę z korzyści, jakie przynoszą szczepienia profilaktyczne – tłumaczy Grzegorz Świerczyński z firmy Intervet. Potwierdza także, że do tej pory rzeczywiście istniały problemy z dostawami szczepionki, jednak zapewnia, że obecnie jest już dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Podobał się artykuł? Podziel się!