110 rolników takie oświadczenia złożyło do 26 maja na piśmie, a siedmiu zadeklarowało to telefonicznie. Oznacza to, że chowu zaprzestanie ponad 5 proc. gospodarstw z tzw. strefy zagrożonej (części województwa podlaskiego) oraz ok. 4 proc. wszystkich świń znajdujących się w strefie zagrożenia - powiedziała Zasępa podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa. Na złożenie oświadczenia są jeszcze 3 dni.

Program bioasekuracji zakłada, że rolnicy ze strefy zagrożonej, którzy utrzymują świnie, będą musieli dostosować swoje gospodarstwa do wymagań bioasekuracji do 29 maja 2015 r. Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie gospodarstwa przed kontaktem zewnętrznym. Jeżeli świnie utrzymywane są w systemie otwartym, konieczne jest podwójne ogrodzenie o wysokości co najmniej 1,5 m, na podmurówce lub z wkopanym krawężnikiem. Natomiast jeżeli trzoda znajduje się w chlewniach, musi być ona zamknięta przed dostępem zwierząt domowych.

Ponadto rolnik będzie też musiał wdrożyć program monitorowania i zwalczania gryzoni, przeprowadzać okresowe zabiegi dezynsekcji (od kwietnia do listopada każdego roku), prowadzić m.in. rejestr wejść osób do pomieszczeń, gdzie są trzymane świnie. Obowiązkiem rolnika będzie także dopilnowanie, by do chlewni nie wchodziły osoby postronne; osoby przebywające w budynkach inwentarskich używały odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego.

Zasępa podkreśliła, że program obowiązuje od 29 kwietnia, ale jego zasady były szeroko przedstawiane i omawiane w gronie producentów trzody chlewnej już od lutego br. Program ten ma zapobiec rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Chodzi też o ograniczenie funkcjonowania tych gospodarstw, które nie spełnią wymagań bioasekuracji.

Zasępa przypomniała, że program jest realizowany na części województwa podlaskiego, na terenie czterech powiatów. Liczba świń i stad wynosi tam według danych Inspekcji Weterynaryjnej 35 168 świń hodowanych w 1830 gospodarstwach.

Świnie z gospodarstw, które nie spełnią wymogów bioasekuracji zostaną zabite lub poddane ubojowi, a rolnicy otrzymają odszkodowanie za zwierzęta. Wartość jego będzie odpowiadała wartości rynkowej szacowanej przez dwóch rzeczoznawców powołanych przez powiatowego lekarza weterynarii i powiatowego lekarza weterynarii.