PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

23. ognisko ASF u trzody chlewnej

23. ognisko ASF u trzody chlewnej Zidentyfikowano kolejne ognisko ASF na Podlasiu, fot. A. Królak

W miejscowości Siemichocze w gminie Nurzec-Stacja w powiecie siemiatyckim (Podlaskie) potwierdzono 23. ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń w Polsce - poinformował w piątek PAP wojewódzki lekarz weterynarii w Białymstoku Henryk Grabowski.Dodał, że jest to tzw. wtórne ognisko, bo kilka dni temu w tej samej miejscowości wykryto 22. ognisko ASF u świń.

Wirusa ASF potwierdzono tym razem u dwóch padłych świń w gospodarstwie, pozostałych siedem hodowanych tam świń zostało ubitych i zutylizowanych. To 23. ognisko ASF wykryte w tym roku w Polsce.

Grabowski powiedział, że w gospodarstwach w Siemichoczach jest jeszcze ok. 60 sztuk trzody chlewnej. Dodał, że podjęto decyzję, że wszystkie będą ubite i zutylizowane.

Z wcześniejszych informacji z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii wynika, że gospodarstwa ze wsi Siemichocze znajdują się w obszarze zapowietrzonym wyznaczonym przez wojewodę podlaskiego w związku z wystąpieniem 17. ogniska ASF.

Wystąpienie ASF potwierdzają specjalistyczne badania, które wykonuje laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w piątek w komunikacie, że w życie weszła ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem ASF na terytorium RP.

- Rozpoczęliśmy już proces zdejmowania świń z rynku w obszarze zagrożonym. Są też prowadzone procedury w celu pozyskania dalszych środków finansowych na zapewnienie skupu, po cenach rynkowych, około stu tysięcy sztuk trzody chlewnej i przerobienie ich na konserwy - podkreślał cytowany w komunikacie minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podczas kolejnego posiedzenia grupy zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem ASF, która działa w ministerstwie.

Cytowany minister Jurgiel "za niezbędne" uznał także przyspieszenie redukcji populacji dzika. - Chciałbym, aby zrobiły to koła łowieckie dobrowolnie, ale jeśli ta procedura nie ruszy, to na mocy nowej ustawy będą wydawane decyzje administracyjne - zapowiada minister rolnictwa. Dodał także, że zapisy ustawy "będą bezwzględnie egzekwowane".

Ministerstwo przypomina również, że ustawa, która wprowadzi rozwiązania niezbędne do skutecznego zwalczania chorób zakaźnych i zapobiegania rozprzestrzeniania się ASF jest podpisana przez prezydenta RP i czeka na publikację. - Wprowadzone tą ustawą zmiany pozwolą Inspekcji Weterynaryjnej na podejmowanie skuteczniejszych działań w celu zwalczania afrykańskiego pomoru świń - podkreślono w komunikacie.

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Polsce w lutym 2014 r. Dotychczas ogniska ASF wykryto w Polsce w województwach podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Dotychczas odnotowano też 112 przypadków ASF u dzików (czasem jeden przypadek odnosi się do kilku dzików - PAP). Choroba jest niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • knur bez ASF 2016-10-03 17:17:20
    Skierować wojsko do wybicia dzików i tych co do dzików strzelać nie chcą.
  • GRUNWALD 2016-10-02 20:56:43
    Kół łowiedzkich nikt do wybicia dzików nie zmusi ale rolnikowi świnie weterynarz powiatowy karze wybić jak rolnik nie spełni wymagañ.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.119.26
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!