Średnia skuteczność krycia loch w stadzie nie spada poniżej 92 proc. Jednak osiągniecie tak dobrego wyniku to efekt lat pracy również w zakresie pobierania nasienia i przygotowania porcji do inseminacji.

Stado jest prowadzone w cyklu co trzytygodniowych oprosień, lochy są podzielone w grupy po ok. 13 sztuk. To oznacza, że w gospodarstwie nie potrzeba jakiejś zawrotnej liczby porcji nasienia. Wystarczy przygotować 15-20 porcji jednorazowo.

Bogusław Prałat podkreśla, że produkcja porcji nasienia nie jest trudna, ale gdy znajdziemy na to czas to trzeba robić to starannie, skoncentrować się na tym i nie rozpraszać się na inne zadania w gospodarstwie.

Młody hodowca uczył się przygotowania porcji nasienia na zaprzyjaźnionej fermie, później sam się doskonalił tak jak to zwykle bywa metodą prób i błędów. Jak sam mówi nie posiada profesjonalnego laboratorium, a poszczególne elementy kompletował z roku na rok. - Na początku nie wiedzieliśmy, czy będę się tym stale zajmował i czy przede wszystkim będzie mi to wychodziło. Dlatego sukcesywnie kompletowałem potrzebny sprzęt.

Na początku Bogusław uczył się pobierania nasienia od starszych knurów, które normalnie kryły loszki, później wiedział już jak postępować z młodymi osobnikami. Porcje nasienia są przygotowywane co trzy tygodnie, wtedy gdy przychodzi pora krycia. Do przygotowania porcji nasienia hodowca wykorzystuje pięciodniowe rozpuszczalniki, ale lochy są kryte nie starszym nasieniem niż czterodniowe.

Prawidłowość ruchu plemników jest sprawdzana pod mikroskopem. Klin Karrasa pozwala ocenić ile porcji można przygotować z pobranego nasienia. Na koniec, gotowe porcje są przechowywane w lodówce w temperaturze 16-18 st. C. Trzeba też pamiętać, aby 2-3 razy dziennie przewrócić porcje nasienia przechowywane w lodówce, aby plemniki nie zlepiały się. Przy młodych knurach, które dopiero zaczynają swoją karierę rozpłodników, warto też sprawdzić objętość ejakulatu za pomocą wagi.

Przed inseminacją porcje nasienia nie są specjalnie podgrzewane. - Jedni praktykują podgrzewanie nasienia w łaźniach inni nie. My przy zastosowanych rozcieńczalnikach nie musimy specjalnie ogrzewać nasienia w łaźni. Wystarczy, że włożymy je do kieszeni i takie lekkie rozgrzanie wystarczy - mówi Bogusław.

Zagęszczenie plemników w porcji nasienia przygotowywanych przez hodowcę wynosi min. 3,5 mln. Jest to sporo, ale przy czterech rozpłodnikach nie ma konieczność aby oszczędzać i śrubować wyniki. Warto też pamiętać, aby podczas pobierania lub przygotowania porcji nasienia nie używać rękawiczek z lateksu, bo działa on bójczo na plemniki.

Podobał się artykuł? Podziel się!