Od produkcji bardziej soczystego, zdrowszego mięsa i pozyskiwania 40+ prosiąt od lochy na rok do odnalezienia nowych szans poprzez zaspokojenie oczekiwań supermarketów, konsolidację rynku białka zwierzęcego i chińskie przejęcie Smithfielda to wszystko i więcej będzie tematami sesji: Wieprzowina; czy to inne białe mięso?  będącej częścią Alltech REBELation. 2000 hodowców, przetwórców, marketerów produktów rolnych z 70 krajów spotka się w dniach 17-20 maja w Lexington w Kentucky, USA.

„W ubiegłych latach branża musiała borykać się z kryzysami powodowanymi przez epidemiczną biegunkę świń, ukryte kamery, wybuchy paniki związane z jakością produktów spożywczych oraz konsolidacje,” powiedziała Jules Taylor-Pickard, kierownik zespołu wdrażania nowych rozwiązań oraz przewodniczący sesji sympozjum dotycząch wieprzowiny  odbywającego się w ramach konferencji Alltech REBELation. „Plan sympozjum poświęconego wieprzowinie zachęca do aktywności  i oferuje uczestnikom możliwość nauczenia się jak budować »barierę ochronną« dla swoich stad, kreować  zapotrzebowanie w supermarketach i stworzyć białkowy mega-brand.

Podczas sympozjum „Wieprzowina: Czy może stać nowym rodzajem białego mięsa?” mówcami będą Mick Sloyan, członek Rady Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa (Agriculture and Horticulture Development Board) oraz British Pig Executive (BPEX), Jerry Thompson z Pig Improvement Company (PIC) oraz Jim Pettigrew z University of Illinois. Tematy poruszane podczas sympozjum obejmują zagadnienia, takie jak:

Alternatywny rodzaj białego mięsa – Dlaczego nie wieprzowina?/ W jaki sposób możemy zwiększyć spożycie  wieprzowiny?

Płodność: Drżyjcie Duńczycy! Jak osiągnąć większe mioty bez szkody dla maciory? Z perspektywy genetyka.

Wirus epidemicznej biegunki świń: Strata milinów sztuk trzody – Czego się nauczyliśmy? Czy wystarczy ostrzejsza bioasekuracja?  Jak zbudować „barierę ochronną” dla naszych stad?
Przełamywanie barier – Jak uzyskać 40 prosiąt na maciorę? Jeśli Duńczycy mogą uzyskiwać ponad 40 prosiąt od maciory rocznie, możesz i Ty!
Wieści z Smithfield/Shuanghui – Konsekwencje dla relacji chińsko-amerykańskich: Przejęcie przez Chińczyków kontroli nad największym producentem wieprzowiny na świecie.
Zastosowanie nauki w praktyce: Wykorzystanie osiągnięć naukowych w celu podniesienia rentowności poprzez lepsze wykorzystanie potencjału trzody chlewnej
Gwałtowna konsolidacja rynku białka zwierzęcego: Co to oznacza dla producentów trzody chlewnej?
Kreowanie marek produktów białkowych i hodowla bez antybiotyków: Historia marki Hatfield.