PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ardanowski: Bioasekuracja i odstrzał dzików - sposobem na walkę z ASF

Ardanowski: Bioasekuracja i odstrzał dzików - sposobem na walkę z ASF Fot. Shutterstock

Bioasekuracja w każdym gospodarstwie, odstrzał dzików oraz sprawny nadzór służb weterynaryjnych to sposób na powstrzymanie afrykańskiego pomoru świń - uważa minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.Jak zauważył minister w rozmowie, gdyby w 2014, czyli wtedy, gdy tylko ASF pojawiało się w Polsce, podjęto decyzję o wybiciu wszystkich świń i dzików wokół ogniska, zapewne zaraza nie rozprzestrzeniłaby się. Wówczas jednak bagatelizowano rolę dzików twierdząc, że nie ma dowodów na to, że to one przenoszą choroby. - Tymczasem to właśnie one są jej głównym nosicielem - podkreślił.

Zdaniem ministra, żeby chorobę opanować, wszyscy muszą wypełniać swoje role. Zaznaczył, że państwo jest przygotowane finansowo na walkę z ASF.

Minister podkreślił, że Inspekcja Weterynaryjna na bieżąco musi monitorować sytuację, wydawać zalecenia i kontrolować gospodarstwa, ale również myśliwi i rolnicy powinni zaangażować się w walkę z zarazą.

- Myśliwi muszą zrozumieć, że odstrzał dzików to nie jest +widzi mi się+, czy dobra wola kół łowieckich, ale obowiązek - podkreślił. Dodał, że w interesie państwa jest odstrzał dzików i Polski Związek Łowiecki musi to wykonać.

Ogromny obowiązek ciąży również na rolnikach, którzy hodują trzodę chlewną. - Bioasekuracja jest absolutnym obowiązkiem gospodarstwa, rolnik, który tego nie rozumie, zaszkodzi nie tylko sobie, ale także swoim sąsiadom, produkcji trzody na dużym terenie - podkreślił szef resortu rolnictwa.

Ardanowski uważa, że bioasekuracja nie wymaga wielkich wydatków. Przede wszystkim - jak zaznaczył - nie można dopuścić do tego by kontakt ze świniami miały inne zwierzęta: np. psy, koty, szczury czy myszy. Poza tym, pojazdy, które wjeżdżają do gospodarstwa muszą przejechać przez maty nasączone środkami dezynfekcyjnymi. Dodał również, że potrzebny jest rejestr osób odwiedzających gospodarstwo oraz dbałość o czystość ubrań i butów.

- Rozszerzamy działania bioasekuracji na cały kraj, co oznacza, że o wsparcie finansowe będą mogli ubiegać się też rolnicy mieszkający poza strefami zagrożenia - powiedział. Oznacza to, że jeżeli rolnik rzeczywiście będzie musiał ponieść koszty zakupu maty, środków dezynfekcyjnych czy w niektórych przypadkach budowy płotu, państwo zwróci mu część tych wydatków.

Zdaniem Ardanowskiego, dla rolników, którzy nie żyją z hodowli świń i mają "świniaka na święta" lepszym wyjściem z sytuacji niż ponoszenie kosztów na bioasekurację, jest zaprzestanie produkcji na dwa lata i wzięcie przysługującego im odszkodowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (34)

 • zenek 2018-07-03 23:03:32
  Hubert, część komentarzy atakująca drugą grupę społeczeństwa to piszą sfrustrowani nieudacznicy życiowi, lub taka grupa ludzi którym w życiu osobistym i zawodowym się nie powiodło, albo jeszcze nic wżyciu nie osiągnęli, a ich rodzice kiedyś kradli w PGR-ach, taka jest opinia jednego z najlepszych psychiatrów na wschód od Wisły
 • Biała 2018-07-03 19:19:22
  Dla takiej elity za jaką uważają się myśliwi jedynie zależy na istnieniu dzików. Dla takich pasożytów to jest świetny biznes w który nie trzeba nic inwestować. Wyżywi się na polach rolnika..
  • Hubert 2018-07-03 19:33:07
   Ja jestem myśliwym a ty znowu bzdury piszesz. Jestem po zawodu wce. Nie żadna elita. Zarabiam 2200zł.miesięcznie.Jaka że nie elita. Nikt w mojej rodzinie nie polował i nie poluje tylko ja. Myśliwym może być drobny robotnik, nauczyciel, sprzątaczka, kucharz, piekarz itd.
 • zenek 2018-07-03 18:56:53
  problemem jest że komentarze może pisać każdy, naukowiec, sfrustrowany gimnazjalista któremu nauczyciel postawił niski stopień, lub sfizofremik w przewie między napadami choroby, ich głosy liczą się jednakowo.
  Lub jak twierdzą służby mundurowe coraz więcej na polskich witrynach internetowych piszą rosyjscy trolle w ramach wojny hybrydowej w celu skłócenia społeczeństwa....by nastawić rolników na myśliwych.
  • Roman 2018-07-03 19:37:05
   Masz całkowitą rację że opcje trolle maczają w tym półce.
 • RRo 2018-07-03 15:17:15
  . do Biała . bzdury piszesz jak najęta, a może jesteś rzeczywiście wynajęta ?
  . pieniądze z polowań dewizowych wpływają do kasy Biura Polowań i Koła Łowieckiego lub OHZ, które organizują polowania. . .
  czyli zarabiają na tym Biura Polowań, Koła Łowieckie, OHZ Lasów Państwowych i OHZ PZŁ.
  nie dla ciebie piszę to wyjaśnienie, ale dla innych, którzy nie znają się na organizacji i systemie polowań w Polsce.
  . a karmisz zwierzynę? Wysypujesz kukurydzę w lesie? Rozkładasz padlinę dla wilków? Zanosisz liściarkę dla jeleni? Rozkładasz sól w lesie?
  Toś zdolna, chwacka dziewoja jest, o dobrym sercu dla zwierzątek.

  Opowiedz nam, jak to policjanci strzelali w twojej chlewni do prośnych macior.. to fascynujące jest.
 • Roman 2018-07-03 09:48:38
  Rolnicy chcą aby myśliwi strzelali do lochy z warchlakami. Co za głupek z tego rolnika. To tak jakby zastrzelił matkę dzieciom. Nawet Myśliwy nie strzela do lochy.
  • Biała 2018-07-03 10:36:04
   Do naszych prośnych maciory strzelali, ale widać komu najbardziej zależyaby dziki były w naszym kraju chronione. Kraj cywilizowany -Czechy zajął się skuteczną likwidacją dzików. Nami nadal rządzi państwo w państwie PZŁ
   • Roman 2018-07-03 10:55:25
    Dlaczego ty Biała tak bardzo chcesz wymorodwać nasze dziki. Jesteś krwiożercza niczym rolnik ktury wystrzelał by wszystko co wejdzie na jego pole.
 • Biała 2018-07-03 08:50:33
  Do budżetu trolly rządowych spływa cała kasa z polowań dewizowych...
  Rolnicy mają obowiązek wykarmić dziką zwierzynę i tych pasożytów związanych z myśliwstwem..
 • Zenek 2018-07-03 00:08:34
  Słuchaj Biała /prawdopodobnie gimnazjalista albo jeszcze młodsze dziecko/ piszesz głupoty i wprowadzasz
  celowo internautów w błąd. W związku z ASF, na podstawie rozporządzenia myśliwy ma obowiązek po strzeleniu dzika wnętrzności bardzo dokładnie zebrać w plastikowe torby i przekazać do utylizacji. Obecnie to jest bardzo ściśle kontrolowane.
  Dziecino nie pisz takich bzdur.
  • Biała 2018-07-03 00:54:39
   Istnieją wiarygodne nagrania rejestrujące krok po kroku patologię wśród myśliwych..


   • RRo 2018-07-03 05:33:00
    może pogadamy o patologi posród "Białych" rolników?
  • RRo 2018-07-03 05:31:54
   . . Zenek ma całkowitą rację. . a Biała dalej sieje ploty, że powiatowy Wet, nawet myśliwy, bez problemu chciałby stracić pracę. . jak masz udokumentowane nagrania, to zadzwoń do GIWET, tam cię wysłuchają. . to nie są żarty, powiatowego wyrzucą z pracy. i on o tym wie. tu nie ma miejsca na kolesiostwo.
 • Biała 2018-07-02 22:39:04
  Myśliwi nie przestrzegają zasad bioasekuracji, dziki patroszone są w lasach i tam zostaje krew i wnętrzności.
  Stwarzają swoim niechlujnym postępowaniem zagrożenie dla nas rolników. Ale kto im zabroni jeż w mi to jest państwo w państwie i nadal jest u steru władzy.
  • RRo 2018-07-02 22:55:54
   Może się tak zdarzyć, że myśliwy wypatrosza dzika i zostawi patrochy w lesie. . w Kołach łowieckich, które ja znam, tak się nie dzieje od dwóch lat. . . ale zawsze się może znaleźć jakiś debil. . w Kołach, gdzie ja poluję, (daleko od strefy ASF) strzelonego dzika przewozi się w całości, bez patroszenia pod chłodnię, i tam patroszy, a patrochy utylizuje.

   bardzo na serio proponuje, jak znajdziesz patrochy, zawiadom Powiatowego Lekarza Weterynarii, to ci zajmie godzinę. . . lekarz przyjedzie i stwierdzi, czy to patrochy dzika, czy sarny. .
   jeżeli to będzie dzik, to Koło Łowieckie będzie miało Baaaaaaardzo duże nieprzyjemności, nawet jeżeli nie jest w strefie.
   I łatwo będzie też ustalić, który myśliwy to był, z imienia i nazwiska. . i będzie miał od Weterynarza Baaaaaaaardzo duże nieprzyjemności.
   • Biała 2018-07-03 00:06:07
    komu ten kit wciskasz, lekarz wojewódzki jest też myśliwym,, kruk krukowi oka nie wykole,,,

  • RRo 2018-07-02 22:58:58
   . .Myśliwi to nie państwo w państwie, teraz Polski Związek Łowiecki ma nowego szefa, a jest nim minister Kowalczyk. . .do niego pretensje. Kowalczyk rządzi.
 • Stańczyk 2018-07-02 22:38:51
  ASF to jest sztuczna panika, jak z ptasią grypą, po to żeby zlikwidować przydomowy chów świń na małą skalę. Jeśli ASF jest tak niebezpieczny to dlaczego żyją jeszcze jakieś dziki? Po 4 latach bez bioasekuracji, mimo odstrzałów jest ich coraz więcej. Jakim cudem??? Jak do tej pory to więcej świń zabili politycy i PIWet niż ASF. I to oni narobili więcej szkód w polskiej chodowli świń niż ASF. Chodzi o to żeby rolnik nie chodował dla siebie i na lokalny rynek 10 świniaków, tylko żeby cała hodowla odbywała się w wielkotowarowych fermach reprezentowanych przez Stowarzyszenie Hodowców Trzody Chlewnej które ma moc lobbystyczną, a drobni rolnicy nie mają, dlatego załatwia sie przy okazji epidemii drobną hodowlę,świń i drobiu. A ciemny lud to kupuje z radością.
 • Mazowsze 2018-07-02 21:22:52
  A u mnie dziki niszczą ziemniaki skrobiowe. Dzwoniłem do myśliwych to mówili (co widać po śladach )że to locha z małymi i nie będą strzelać no bo co za rok będą robić. Polecali ubiegać sie o odszkodowanie ale co z tego jak nacina odrosła tylko ziemniaków nie ma. 1 km ode mnie jest hodowla świń
  • RRo 2018-07-02 22:43:04
   Myśliwi, przeważająca większość Myśliwych nigdy nie strzeli lochy prowadzącej młode. .

   przez lata, dziesięciolecia locha była nietykalna od 15 stycznia do 15 sierpnia. . w tym czasie rzucała młode karmiła je cyckiem. . dopiero od połowy sierpnia młode mogą żyć samodzielnie. .
   i przez dziesięciolecia za zastrzelenie prowadzącej lochy groziła kara pozbawienia wolności
   do 1 roku, utrata pozwolenia na broń i utrata uprawnień łowieckich.
   . . . przez dziesięciolecia w odstrzał wpisywało się odstrzał: warchlaka, wycinka, przelatka, odyńca, lochy.
   . . . od roku w odstrzał wpisuje się „dzik”, czyli można strzelać wszystko.
   . . . ale Myśliwi będą strzelać lochy tylko od 15 sierpnia do 15 stycznia. . kiedy już nie prowadza młodych.
   . . . mało jest takich, co zastrzelą lochę prowadzącą młode. . wszystkie zdechną z głodu.
   . . . nazwij to jak chcesz, ale odstrzelenie prowadzącej młode jest … obrzydliwe.
   Poniżej prawo Łowieckie, wciąż aktualne:
   Art. 52. Kto: 6) pozyskuje zwierzynę innego gatunku, innej płci lub w większej liczbie, niż prze-widuje upoważnienie wydane przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego, – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

   Za to od sierpnia do stycznia trzeba strzelać Wszystkie Dziki, i to wszystkie, jak leci, bez żadnych ograniczeń,
   • Krzysztof 2018-07-03 07:39:19
    "wszystkie zdechną z głodu", zdechną albo nie zdechną. Zdarza się , że adoptuje je "ciocia" i prowadza nawet 15, a i więcej.
  • Roman 2018-07-03 10:03:45
   Tobie dając możliwość polowania strzelał byś do wszystkiego co się rusza. Nawet do lochy co prowadzi warchlaki. To tak jak byś zastrzelił matkę dzieciom. Myśliwy ma więcej oleju w głowie. Rolnikom nie powinno się dawać możliwości do polowania.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.147.142.16
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!