PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ardanowski: Eliminacja dzików i współpraca z rolnikami pomoże w zwalczaniu ASF

Ardanowski: Eliminacja dzików i współpraca z rolnikami pomoże w zwalczaniu ASF Fot. Shutterstock

Zminimalizowanie pogłowia dzików, większe zaangażowanie rolników, a także wzmocnienie służb weterynaryjnych i pomoc Unii Europejskiej, pomoże w zwalczaniu choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) - mówił w czwartek minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski w Puławach (Lubelskie).Ardanowski uczestniczył w puławskim Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w konferencji poświęconej ASF, na którą przybyli m.in. przedstawiciele zrzeszeń rolniczych, służb weterynaryjnych, szkół rolniczych.

Ardanowski podkreślił, że bez udziału myśliwych, których jest w Polsce 120 tys. niemożliwe jest zminimalizowanie pogłowia dzików roznoszących wirusa ASF. Mam nadzieję - mówił - że myśliwi kierują się poczuciem misji i obowiązku, który na nich spoczywa.

- Jeżeli Polski Związek Łowiecki nie rozumie, że ma do wykonania działania, które dla Polski są niezbędne, jest to fragment polskiej racji stanu, to trzeba będzie podjąć bardziej radykalne działania, na przykład tworząc konkurencyjny związek łowiecki - zapowiedział Ardanowski. Zaznaczył, że minister środowiska, który sprawuje pieczę nad myśliwymi, ma podobne zdanie.

Ardanowski dodał, że ministerstwo rolnictwa jest gotowe wspierać myśliwych w odstrzale dzików, finansując im zakup kosztownej amunicji czy urządzanie chłodni do przechowywania ubitych zwierząt, tam gdzie ich brakuje. - Rozważam też wsparcie finansowe odstrzału, ale jak sądzę, nie tylko w pieniądzach jest problem, raczej w pewnym niezrozumieniu powagi sytuacji - zaznaczył.

Podkreślił znaczenie inspekcji weterynaryjnej. - Będę zabiegał o to, by osoby gwarantujące w imieniu państwa bezpieczeństwo żywności w Polsce były godziwie wynagradzane - zadeklarował. Zwrócił jednak uwagę, że rolnicy skarżą się na niedostateczne przestrzeganie zasad w powiatowych inspektoratach weterynarii - jak mówił - boją się, aby stamtąd nie przywlec wirusa do gospodarstwa.

- Jeżeli to jest prawda nawet w minimalnym procencie, to sprawa wymaga interwencji - powiedział Ardanowski.

- Poprawienie efektywności służb weterynaryjnych jest działaniem, które bardzo mocno będę chciał wesprzeć, również w warstwie organizacyjno-finansowej, w takim stopniu, jak to będzie niezbędne - zapowiedział Ardanowski.

Zaapelował o większe zaangażowanie rolników w zwalczanie choroby. Podkreślił znaczenie bioasekuracji, koniecznej, aby wirus nie trafił do gospodarstw, gdzie hodowane są świnie, zwrócił uwagę na potrzebę prowadzenia szerokiej akcji informacyjnej wśród rolników na temat ASF.

- Wielu rolników nie rozumie słowa bioasekuracja. Używanie precyzyjnej terminologii niezrozumiałej przez większość rolników sprawia, że oni nie rozumieją czego się od nich oczekuje - powiedział. Zaznaczył, że nie dotyczy to hodowców utrzymujących wiele świń, tylko drobnych rolników, tradycyjnie hodujących kilka zwierząt, którzy traktują wymogi bioasekuracji jako represje uderzające w polskie zwyczaje.

- Świadomość rolników, że niezależnie od tego, czy gospodarstwo jest duże czy małe musi być odizolowane od otoczenia, jest sprawą absolutnie zasadniczą, żeby pozostałe działania były skuteczne - podkreślił Ardanowski. Zapowiedział wykorzystanie korespondencji z KRUS, a także mediów do komunikowania się z rolnikami, aby docierały informacje o ASF w prostym, zrozumiałym języku.

Ardanowski zapowiedział też, że będzie zabiegał o większe wsparcie Komisji Europejskiej dla Polski w zwalczaniu ASF. - Opanowanie choroby w Polsce, w dużym rolniczym kraju, jest w interesie Unii Europejskiej, żeby ta choroba nie rozprzestrzeniała się w Polsce i ewentualnie nie przeniosła do innych krajów - powiedział.

Pytany, przez dziennikarzy o szanse na opanowanie choroby i perspektywę czasową tego, Ardanowski powiedział, że w Europie wiele krajów sobie nie poradziło z ASF.

- W Hiszpanii to było 30 lat i wprowadzono zasady absolutnego odizolowania gospodarstw, gdzie są świnie. One są tam jak w więzieniach, czy obozach, nawet rolnik, który dochodzi do nich, musi być w specjalnym stroju ochronnym. Nie spodziewam się, żeby w Polsce takie metody można było zastosować. Na południu Włoch poddali się, już nie walczą z ASF, zlikwidowali hodowle świń. Choroba jest w krajach nadbałtyckich, na Węgrzech, w Czechach, jest również na wschód od Polski - powiedział.

- Na razie należy opanować sytuację w ten sposób, żeby nie przybywało nowych ognisk w gospodarstwach i żeby skutecznie eliminować dziki, te które w przyrodzie padły, muszą być wyzbierane, żeby nie były źródłem zakażenia. Natomiast ile lat potrzeba na wyeliminowanie choroby, to chyba tylko Duch Święty wie, bo ja tego nie wiem - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (39)

 • Jaga 2018-07-14 12:51:58
  Nie ma możliwości wybicia dzików co do jednego , wirus przenoszony jest najczęściej przez ludzi , np. Na butach , przez wilki i inne padlinozerne , nie jest on groźny dla człowieka , podobnie jak świńska grypa z którą walczy się od lat 50 nie udało się całkowicie jej wyeliminować .
 • Szyszka😱😱😱 2018-07-14 10:47:22
  Wystasczy 300_ 400 tyś wyksztalconych rolników, jeden drugiemu pomorze, są też pułapki żywołowne, a w lasach polujcie sobie do woli. Wiedzę RRo, że imadło folguje, zaczynasz myśleć, to już kwestia czasu🐻⚡🕛🐂
  • RRo 2018-07-14 15:37:40
   ie wątpię @Szyszka, że w Polsce są wykształceni rolnicy, ale jak czytam, ty się do nich nie zaliczasz, Pomorze to jest Zachodnie, a jeden drugiemu może POMOŻE….

   Cytat z twojego ministra Ardanowskiego powyżej „używanie precyzyjnej terminologii niezrozumiałej przez większość rolników sprawia, że oni nie rozumieją co się do nich mówi..”
 • RRo 2018-07-14 09:21:09
  Bełkoczesz, Szyszka.
  zacytuję twojego ministra z artykułu powyżej:
  „używanie precyzyjnej terminologii niezrozumiałej przez większość rolników sprawia, że oni nie rozumieją ….” . i ma Ardanowski świętą rację. Nie rozumiesz.

  To, że nie rozumiesz nie zmienia faktu, że rząd ma wszystkie narzędzia i środki aby zmniejszyć pogłowie dzika w Polsce w obliczu ASF, a tego nie robi.

  Jeżeli tak jak ty chcesz rząd rozda pozwolenia na broń myśliwską wszystkim rolnikom (1,2 miliona) i pozwoli rolnikom „wytłuc wszystkie dziki, jelenie i sarny” to tak samo nic nie będzie robił, a pozbędzie się problemu i konieczności wypłaty odszkodowań. Wtedy rolnik na swój koszt będzie musiał kupić broń, optykę i amunicje (podstawowy zestaw ok. 10.000) i na swój koszt „bronić”
  a rząd dalej nic nie będzie robić. . odszkodowania nie uświadczysz.

  Ja lecę po koncesję na handel bronią, milion klientów rolników to cudowna perspektywa !
 • Szyszka😱😱😱 2018-07-14 08:20:28
  Do RRo wszystko co pisze doradca to świetna prawda, P_na horyząty umsłowe są chyba ścisnięte jakimś potężnym imadłem, cały czas to so i coraz więcej, a trzeba krótko i treściwie. Redukcji dzika może dokonać wojsko, ASF lub rolnik, któremu pozwoli się bronić uprwa przed szkodnikami jakimi są bez wątpienia dziki sarny i jelenie. Część myśliwych, nie wszyscy myśli, że jest uprzywilejowaną kastą i należy jej się życie na koszt rolnika czy podatnika. (Szkody lowieckie, zadanie dopłat z budżetu państwa do polowań, dodatkowe urlopy za swoje zaniechania). Pani Kinga Rusin i jej podobni to tolko alibi myśliwych pozwalające na tłumaczenie swoich zaniedbań, a dużej mierze celowych działań, ale wzorcowy model łowiectwa przykład dla całej EUROPY już nie długo będę wzorcowy. W min srodowiska są przygotowywane zmiany bezprawia łowieckiego, aby to rolnik, czy inny właściciel gruntu mógł bronić swoją własność przed szkodnikami jakimi są bez wątpienia dziki sarny i jelenie. Ryczałt za pozyskanie zwierzyny na swoim gruncie, jeżeli jest duża populacja to syawka symboliczna, im populacja nizsza stawka ryczałtowa wieksza. Poza tym dziki i jelenie to zwierzyna lesna i tam jej miejsce. RRo imadło trzeba trochę pofolgować😱😱😱😱😱
 • RRo 2018-07-14 00:30:27
  . . do „doradca rządowy” . . a jak się będzie chciało przeczytać rolnikom, tym lepiej.

  . . znów się odezwał doradca rządowy który wciąż kamufluje nieudolność rządu pisząc o Partii myśliwych i „przywilejach myśliwskich” i Bierucie, który kieruje łowiectwem.. . bardzo się stara „doradca rządowy” aby zrzucić na Myśliwych nieudolność rządu i świadome działanie rządu który chce się „wymigać” od szacowania i zapłaty za rządowe szkody. . .
  . . ilość jeleni, saren i dzików które trzeba odstrzelić „roczny plan łowiecki” pisze Koło Łowieckie, akceptuje Wójt (samorządowy funkcjonariusz publiczny) i Lasy Państwowe (przedstawiciel Państwa – rządu)
  . . tak to sobie ustaliłeś w swojej rządowej ustawie, „doradco rządowy”, samorząd i rząd może w planie ustalić, co mu się żywnie podoba. . .
  . .a Koła Łowieckie mają odwołanie do Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, czyli do Ministra Środowiska.
  . . i to rok w rok rząd zatwierdza plany łowieckie, i rząd decyduje, ile ma być dzika, jelenia, sarny, ŁOSIA..
  . . a my myśliwi realizujemy ten plan pod karą grzywny z Lasów Państwowych.

  . . chyba się już przygotowujesz, „doradco rządowy” na nowy problem, Przewlekła Choroba Wyniszczająca Jeleniowatych (CWD) już u bram, jest w Finlandii, a w Estonii, Litwie, Łotwie, w Szwecji podjęto prewencje. i zaraz będzie w Polsce. A ta owszem, jest groźna dla ludzi. Zabija Jelenie, sarny i ŁOSIE. ŁOSIE zabija i jest groźna dla ludzi.

  . . a twój rząd „rządowy doradco” chroni łosie baz końca, a jeleni chce mieć 200.000, zamiast 80.000 jak w latach 80-tych.

  rządowe są dziki, ŁOSIE, wilki i bobry i mają się coraz lepiej.
  rządowe wilki gryzą rolnicze dzieci.
  rząd nie panuje nad rządową zwierzyna
  rząd się boi „Kingi Rusin”
  • Krzysztof 2018-07-14 01:50:48
   -rządowe są dziki, łosie, jelenie i myśliwi.
   • RRo 2018-07-14 09:26:05
    Krzysztof, podobno sam jesteś myśliwym i rolnikiem, i kładziesz 30 "czarnuchów" rocznie. ustal, kim jesteś, rolnikiem rządowym, indywidualnym, myśliwym rządowym czy uprzywilejowaną kastą rolniczo-myśliwską? uważaj, bo jak zaczniesz cierpieć na rozdwojenie jaźni to ci odbiorą pozwolenie na broń.
  • Krzysztof 2018-07-14 09:56:54
   Widzisz, jak to jest napisane w biblii, jestem w takiej sytuacji, że na dwóch ramionach płaszcz noszę, można by rzec, że dwóm panom służę, nie jest to jednak równoznaczne z rozdwojeniem jaźni.
 • doradca 2018-07-13 20:49:47
  Do myśliwych.
  Pojmijcie wreszcie taką rzecz: nie rolnictwo odpowiada za nadmierny rozrost populacji dzików, a jedynie wy. Nie ma czegoś takiego jak dzik kukurydziany. W pełni odpowiadacie z ten stan bowiem:
  -dokarmiacie zwierzynę co pozwala im przeżyć okresy krytyczne w zimie( i nie tylko w zimie), zwiększyć mioty, przyspieszyć wchodzenie w okres reprodukcyjny,
  -przez lata unikaliście strzelania loch, wręcz karaliście za odstrzał loch w okresach, kiedy było to dozwolone, co zaburzyło strukturę populacji i doprowadziło do "wyścigu macic" czyli selekcji na osobniki najplenniejsze i najwcześniej dojrzewające,
  - bawiliście się w Pana Boga "udoskonalając" dziki przez hodowlę i uwalnianie mieszańców ze świnią domową.
  Efekt- objawy udomowienia u dzika żyjącego na wolności.
  Nie opowiadajcie bajek o kukurydzy jako czynniku warunkującym eksplozję demograficzną dzika. Kukurydza weszła na dużą skalę do uprawy już w latach 70-tych i cudu demograficznego wtedy nie było. Wręcz dawniej struktura upraw była bardziej sprzyjająca przez większe zróżnicowanie gatunkowe, mozaikowatość pól, zadrzewień i miedz.
 • RRo 2018-07-13 17:49:53
  Do Krzysztof . .piszesz, że „w Polsce tylko Myśliwi mają monopol na polowanie”.. zacytuję twojego ministra z artykułu powyżej: „używanie precyzyjnej terminologii niezrozumiałej przez większość rolników sprawia, że oni nie rozumieją czego się od nich oczekuje..” i ma Ardanowski świętą racje.
  Krzysztof, na całym świecie Tylko Myśliwi mają uprawnienia do polowania.
  Tak samo jak tylko Piloci mają uprawnienia do kierowania samolotami.
  Krzysztof, ty tez możesz zostać pilotem. . trzeba tylko bardzo chcieć.
  Ponadto możesz wykonywać swój zawód rolnika.
  • Krzysztof 2018-07-13 18:04:01
   W rzeczy samej tak jest, do roku kładę około 30-tu "czarnuchów" i nikt mi nie wmówi, że nie może położyć dwóch.
   • RRo 2018-07-14 00:45:44
    czytaj uważnie. monopol ma rząd, a nie Myśliwy. Jaki ty masz monopol?
 • blaser 2018-07-13 14:42:58
  -Ja byłem również na kilku inwentaryzacjach i wiem,że to jedna wielka ściema a o padłych nie wspomnę bo kazali zakopywać i nie mówić,że są.
  -Kukurydzę się sieje nie sadzi... przemądrzałku i nic ci do tego bo to moja sprawa ,sieję to co się opłaca.
  -sam jesteś mendą.....
  -z jakiej kieszeni płacą? własnej ? a jak cały rok żre na naszym polu to należy ci się iść strzelić i za 50zł mieć 100kg mięsa?
  -niedługo to dziki zdechną i problem sam się rozwiąże a ty żeby mieć darmowe żarcie zaczniesz w końcu kłusować na sarny i jelenie przez co populacja wróci do normalnych rozmiarów.


  • mało 2018-07-13 16:26:51
   chłopu to zawsze bedzie mało - skoro uprawiasz kukurydzę to bierz za to odpowiedzialność i sam sobie walcz ze szkodami a nie biegniesz do myśliwego po odszkodowanie . myśliwi za zabraną tuszę muszą płacic , amunicja, paliwo i inny sprzęt nie są dotowane z ue w przeciwieństwie do chłopa który tylko łapy wyciąga i kombinuje żeby się nie narobić , przeszkadza asf to łab za widły albo sztucer ( jak ci nie żal wydać pieniędzi i kupić ) i goń do lasu nocą
 • Do Rro 2018-07-13 11:38:38
  Jednak kolega starej daty zabetonowany mocno w systemie komunistycznym ! Dziki są własnością panstwa ale za ich populacje odpowiadacie tylko o wyłacznie wy cepy łowieckie bo to wy ,, liczycie '' tą zwierzyne i ustalacie plany roczne i wieloletnie od czasów bieruta ! I to dzięki wam mamy największą populacje dzika w europie . GOSPODARKA ŁOWIECKA 3XTAK ale dla ludzi z mózgiem którzy umieją gospodarzyć a nie uwarzać za swoje hobby bo to GOSPODARKA !!! A że gów..o z was nie gospodarze to nagle łowiectwo nazywacie hobby a zwierzyna gdy wymknęła spod kontroli to już wina państwa ! Te bzdety to niech kolega opowiada w swoim gronie a nie na forum rolniczym bo tu są gospodarze a nie partacze .
  • Krzys 2018-07-13 12:41:01
   Winisz za to myśliwych , napisz ile było dzików jak nie sialiście kukurydzy , kilka , kilkanaście lat wcześniej na taką skalę jak teraz ?
  • bi dżej 2018-07-13 14:03:25
   to powiedz pajacu:
   - ilu was brało udział w inwentaryzacji dzików, byłem na kilku i jakoś nie widziałem tych super gospodarzy,
   - powiedz NAD gospodarzu jaki wpływ na wzrost populacji dzików ma bezmyślne sadzenie kukurudzy , u mnie w tym roku nie ma dzików i szkód bo chłopi maja zapasy kiszonki na kilka lat bo bezmyślnie tłukli kukurydzę ile wlezie,
   - powiedz gospodarska mendo na swim rolniczym portalu - gdzie wy jesteście jak eko zryte łby uniemożliwiają polowania ,
   - powiedz super rolniku dlaczego nie dołożycie się do kosztów pozyskania dzików skoro myśliwi z własnej kieszeni za to płacą i ponoszą z własnej kieszeni koszty szkód - asf to wasza sprawa a my za to płacimy,
   - powiedz NAD mądralo dlaczego dziki wiszą w słabych chłodniach po trzy tygodnie ,weterynaria udaje że coś robi a tusza po tym czasie nadaje się tylko do utylizacji - kto ma ponieść koszty tego - myśliwy ???? bo ty masz problem z asf.

   takie działania doprowadzą do tego że niedługo to sami sobie widłami będziecie polować a raczej kłusować bo mysliwi mają tego wszystkiego powyżej dziury w (...) . ZOBACZYSZ WTEDY ILE TRZEBA MIEĆ NA TO CZASU I WOLNYCH PIENIĘDZY.

   Możecie założyć sobie rolniczy zwiazek łowiecki - wtedy to najprawdopodobniej nawet wróbli i wiewiórek nie będzie w wy zobaczycie na czym to polega. POWODZENIA
   • Ja 2018-07-13 15:44:44
    Przez takie łajzy jak myśliwych jest ASF i jest problem nie było kukurydzy to były ziemniaki po co wozicie żarcie dokarmiać dzki zima świnie jedne nie pownniście sie nazywać myśliwi tylko owsiki pasożyty (...)
 • RRo 2018-07-13 10:32:29
  . . .do Krzysztof. . wyliczenia słuszne, ale dziki to nie owce w zagrodzie. . . i pomnóż przez 2, dziki się rozmnażają radośnie upasione na kukurydzy.
  . . .rolnicy orzą i sieja nie z patriotycznego obowiązku, lecz taka praca, tak zarabiają na życie swoje i rodzin.
  . . . rolnicy z patriotycznego obowiązku nic robią NIC i NIGDY.. . nawet nie oddają 1% podatku na cele charytatywne.
  Ja Myśliwy dla dobra polskiego rolnictwa zrobię dokładnie tyle samo i tylko tyle, ile Rolnicy robią dla dobra polskiego Górnictwa i dobra Osób Niepełnosprawnych w Polsce.
  rządowe są dziki, wilki i bobry i mają się coraz lepiej.
  rządowe wilki gryzą rolnicze dzieci.
  rząd nie panuje nad rządowa zwierzyna.
  Myśliwi nie są właścicielami dzików.
  Myśliwi są od polowań, od łowiectwa
  ja poluję z przyjemności, nie z patriotycznego obowiązku i dla wspierania Polskiego Górnictwa czy Polskich Nauczycieli czy Polskiego Rolnictwa.
  • Krzysztof 2018-07-13 12:31:43
   W Polsce tylko myśliwi mogą wykonywać polowania na tzw. zwierzynę łowną, a więc posiadają w tej materii monopol. Nic nie stoi na przeszkodzie by z tego monopolu zrezygnowali sami lub by im ustawodawca odebrał monopolistyczne uprawnienia z racji nie radzenia sobie z problemem.
   • RRo 2018-07-13 18:00:29
    Krzysztof, na całym świecie Tylko Myśliwi mają uprawnienia do polowania.
    Tak samo jak tylko Piloci mają uprawnienia do kierowania samolotami.
    Krzysztof, ty tez możesz zostać pilotem. . trzeba tylko bardzo chcieć.
    Ponadto możesz wykonywać swój zawód rolnika.

    zacytuję twojego ministra z artykułu powyżej: „używanie precyzyjnej terminologii niezrozumiałej przez większość rolników sprawia, że oni nie rozumieją czego się od nich oczekuje..” i ma Ardanowski świętą racje.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.92.164.184
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!