PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ardanowski: Rolnicy którzy nie mogą zabezpieczyć gospodarstw przed ASF, powinni zrezygnować z hodowli świń

Ardanowski: Rolnicy którzy nie mogą zabezpieczyć gospodarstw przed ASF, powinni zrezygnować z hodowli świń fot. A. Królak

Rolnicy, którzy nie mogą zabezpieczyć swoich gospodarstwa przed ASF, lepiej żeby zrezygnowali z hodowli świń - powiedział we wtorek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jego zdaniem należy rozważyć utworzenie alternatywnego wobec PZŁ związku łowieckiego.Ardanowski podkreślił w TOK FM, że gdyby nie udałoby się w dłuższej perspektywie czasu wyeliminować ASF, konsekwencje dla całego społeczeństwa byłoby ogromne. Minister wskazał m.in. na koszty żywności i koszt wycofania się z produkcji wieprzowiny.

- Dlatego niezależnie od tego, czy moim kolegom rolnikom - a jestem rolnikiem, jeszcze raz powtórzę - to się podoba czy nie, ja muszę mówić prosto, co muszą robić. Muszą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed możliwością zawleczenia choroby z zewnątrz przez zwierzęta, przez brudne buty, przez brudne ubranie, przez ptaki, które mogą do budynku wchodzić. Jeżeli nie są w stanie tego swojego budynku, w którym trzymają świnie odizolować od świata, to niech lepiej zrezygnują z tej produkcji - powiedział.

Zaznaczył, że dotyczy to zwłaszcza mniejszych gospodarstw. Lepiej, żeby nie były one potencjalnymi ogniskami roznoszenia choroby, które mogą zaszkodzić nie tylko sąsiadom, ale dużemu terenowi, na którym trzeba będzie po prostu zlikwidować hodowle świń.

- Gdyby nie było chorych dzików, nie byłoby tego wektora przenoszącego chorobę, bo ona tylko występuje u dzików i świń (...), Teraz problem polega na tym, że tego dzika trzeba depopulować, jak to się ładnie mówi, znaczną część tych dzików wybić. Kto ma to zrobić, państwo? - pytał minister.

Poinformował, że od strzelania do dzików są myśliwi, których w Polsce jest 120 tys. Według Ardanowskiego, uzyskanie uprawnienia myśliwego wiąże się nie tylko z przywilejami, daje nie tylko prawo strzelania, ale "to są również obowiązki wobec państwa i społeczeństwa".

Minister powiedział, że jednak "widać bunt na pokładzie", myśliwi nie chcą strzelać, "pokazują gest Kozakiewicza", a minister środowiska, który ma nadzór nad Polskim Związkiem Łowieckim "jest też w pewnym sensie bezradny".

- To jest bezradność państwa, które nie może zastosować tutaj nacisku - przyznał. Dodał, że myśliwym mówi wprost: - Jeżeli nie chcecie wykonywać obowiązków na rzecz państwa, to nie oczekujcie przywilejów. Może trzeba utworzyć konkurencyjny związek łowiecki w Polsce, który pozwoliłby myśliwym - poza tymi wszystkimi działaczami, towarzyszami różnymi, którzy są w Polskim Związku Łowieckim - zrzeszać się i realizować tę swoją pasję, jaką jest polowanie.

- Myślę, że nie będzie alternatywy - ocenił. Poinformował, że model, w którym myślistwo jest skoncentrowane w jednej organizacji z dużymi przywilejami, jak w Polsce, nie jest powszechny w Europie. - Może trzeba zrobić krok dalej i wprowadzić konkurencyjne możliwości zrzeszania się myśliwych - podsumował.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

 • Rolnik 2018-12-23 10:50:29
  RRo...nie manipuluj, większość rzeczy, o których mówisz to kwestie możliwości a nie zakazu np. możliwość wyłączenia swojej działki z terenu łowieckiego, czy zabieranie psów na łowy nie jest zakazane tylko szkolenie psów nie będzie przebiegać na żywych zwierzętach itd...dajecie się wszyscy wkręcać przez komucha. A prawda jest taka, że wystarczyłoby, by rolnicy mogli wejść do koła łowieckiego to byśmy mieli większy wpływ na to co tam się dzieje...i odszkodowania byłyby wypłacone i dziki wybite. A teraz to się musimy prosić...w Czechach wybili w kilka miesięcy dziki...dlaczego? Bo zrobili to szybko, taką okazję mieliśmy w 2014 roku i PRZEDE WSZYSTKIM DLATEGO, ŻE POLOWA MYŚLIWYCH W KOŁACH ŁOWIECKICH TO ROLNICY!!!!
 • Rolnik 2018-08-08 21:31:07
  Powiedział minister Ardanowski:"Jeżeli nie są w stanie tego swojego budynku , w którym trzymają świnie odizolować od świata, to niech lepiej zrezygnują z produkcji ".

  mądrego mamy ministra.

  Czyli co , mamy bunkry wymurować , żeby chodować świnie?
  A pieprzone dziki są nietykalne?
 • Morbital 2018-08-07 15:32:00
  No to Ardanowski raz Ci jeszcze wytłumaczę jak krowie na rowie.

  O jakich Ty przywilejach mówisz?? O tych co żeś Ty i Twoja PISowska banda pozabierali nam na początku roku?
  Bunt na pokładzie jest za to co żeście myśliwym sprezentowali w kwietniu. Zabroniliście myśliwym zabierać swe nastoletnie dzieciaki na polowanie, zabroniliście nam szkolić psy w zagrodach, nomen omen właśnie do polowań na te nieszczęsne dziki. Odsunęliście nas kolejne 50 metrów od budynków, nadal każąc płacisz za szkody które powstaną w miejscu gdzie nam polować nie wolno. I Ty się teraz dziwisz że myśliwi pokazują Ci gest Kozakiewicza?? Człowieku, po tym wszystkim to my myśliwi mamy Cię po prostu w doopie!

  Nowy związek? Proszę bardzo. Już widzę te tłumy chętnych którzy lecą do nowego związku łowieckiego którego członkowie mają być na każde zawołanie ministra i na jego rozkaz raz dwa rzucać prace, rodzinę i jechać do lasu walczyć z dzikami...
 • JohnnyB 2018-08-07 13:07:02
  Kolega rro ma racje większość myśliwych ma w d... pzł i wolało by kupować odstrzał i polować tak ma to miejsce na zachodzie bez chorych ograniczeń z psem itp. Tylko pytam sie dlaczego myśliwi nie łączą i nie walczą o swoje? Po co nam nadzór państwa i pzl?
  • RRo 2018-08-08 20:57:17
   Do JohnnyB. Pytasz „dlaczego myśliwi się nie łącza i nie walczą o swoje”
   wymieniłem poniżej utrudnienia i obowiązki w wykonywaniu polowań które rok w rok są nakładane na myśliwych przez aktualnie rządzących tym krajem nie po to, aby „zwoływać myśliwych do walki o normalne łowiectwo”. Wszystko co piszę jest dla Rolników, aby wyjaśnić Rolnikom, że Myślistwo to nie zawód, to nie forma zarabiania na comiesięczne utrzymanie rodziny, domu, samochodu, zarobienia na wyjazd na wakacje, ale jest to pasja, na którą Myśliwi wydają pieniądze. Z cała pewnością niektórzy Myśliwi, mieszkający na wsi, tuż obok swojego łowiska mogą mieć pewne „profity” z łowiectwa. Np. łatwe zagospodarowanie na użytek własny strzelonego i kupionego od Koła dzika. Jak piszą niektórzy Rolnicy „zapełnić lodówkę”. Ale nie za darmo, za własne pieniądze, chyba, że tego dzika ukradną własnemu Kołu Łowieckiemu, ale to jest kradzież i kłusownictwo.
   Myśliwy „z miasta” musi tego dzika gdzieś oskórować, rozebrać, schłodzić, zapakować i przetransportować 150 km do domu. To jest kłopot. Ja to robię raz do roku.
   Chcę, aby Rolnicy zrozumieli że dla 90% Myśliwych polowanie to pasja i „hobby” aby być w lesie. Nie zarabianie pieniędzy. Jeżeli rządzący utrudnią nam „hobbystom” wykonywanie polowań, to po prostu nie będziemy tego robić. A jak to będzie za drogie „hobby”, to trzeba z niego zrezygnować. I to nie jest „straszenie” Ardanowskiego. Ja chętnie się włączyłem w akcję odstrzału dzików, już od 2016 roku, kiedy rząd zwrócił się z apelem do myśliwych. Ale w ramach mojego urlopu. I robię to do dziś, za każdym razem cały urlop spędzam na polowaniach na dziki.

   . . . . . Ale powyższe słowa Ardanowskiego „to jest bezradność państwa, które nie może zastosować tutaj nacisku” to jasny przekaz, że Ardanowski jest totalitarystą, chce być dyktatorem który rządzi. Pan każe, sługa musi, a jak sługa nie zrobi to pan Ardanowski zastosuje nacisk, czyli weźmie kij i będzie lać myśliwych.

   . . . . . Nie tędy droga, Ardanowski. Z trybuny sejmowej poniżasz i publicznie piętnujesz wszystkich Myśliwych, nazywasz moich 30 letnich Kolegów Myśliwych Ubekami, Sbekami, Komunistami którzy pokazują gest Kozakiewicza. Sekretarz stanu Ministerstwa Rolnictwa w sejmie mówi, że „Myślistwo te elitarny sport dla Ubowców” (Bogucki). Dla nas Myśliwych to prosty przekaz, cały rząd, premier i wszyscy ministrowie tak sądzą.
   Moje pytanie: to z jakiego powodu i po co w marcu rząd i partia rządząca mająca większość w sejmie, senacie i swojego prezydenta uchwaliła ustawę, oddającą w zarządzanie wielki majątek Skarbu Państwa, zwierzynę w stanie wolnym, podarunek dla „ubowców dla wykonywania elitarnego sportu” ??

   . . . . .Nie tędy droga, Ardanowski
 • RRo 2018-08-07 12:11:00
  Farmer: Minister rolnictwa: Nie będzie płotu przed dzikami z 19 lipca 2018 Ardanowski mówi o nowym PZŁ-bis, „wystąpię o utworzenie nowego związku łowieckiego w Polsce, ale nie mam żadnej pewności, że ci, którzy się do nowego związku łowickiego zapiszą, będę chcieli polować" - stwierdził minister. Ardanowski chce „zwracać myśliwym koszt amunicji”. Żałosny.
  O jakich on „przywilejach” mówi?
  Wirusa ASF mamy już Polsce i już tu zostanie, jak wirus grypy. Ardanowski i Morawiecki, rząd cały musi się jakoś wykręcić od swojej nieudolności i braku działań, więc winni są ROLNICY za brak bioasekuracji i MYŚLIWI, że nie strzelają dzików.

  Osobiście poseł Ardanowski i poseł Kowalczyk w Sejmie, oraz cały rząd i wszyscy posłowie większości parlamentarnej dali Myśliwym kopa w (d…) nową ustawą z 22 marca, weszła 1 kwietnia 2018:
  - obowiązek dodatkowych badań lekarskich i zabranie możliwości polowań seniorom
  - zakaz wychowywania młodzieży do Łowiectwa
  - kara więzienia do 1 roku za obecność młodzieży 17 letniej na pokocie na zbiorówce
  - odebranie pozwolenia na broń za spóźnienie w zapłacie podatków lub złożenia deklaracji PIT
  - zakaz szkolenia psów na dziki (rząd chce mieć więcej dzików)
  - zakaz szkolenia psów na kaczki
  - zakaz konkursów psów
  - zakaz pędzeń dzików w kukurydzy przed 1 października
  - zakaz strzelania do dzików 150 m od zabudowań, nawet od własnego domu
  - zezwolenie dla „ekoterrorystów” bezkarnego niszczenia ambon i blokady polowań
  - licytacja prywatnego majątku prezesa Koła Łowieckiego przy likwidacji Koła
  - przejęcie prze ministra Kowalczyka wszystkich 49 zarządów PZŁ i obsadzenie ich swoimi
  koleżkami, w większości radni i byli radni, co nie maja już szans w wyborach. Średnia pensja na takim stanowisku to ponad 10.000 zł.
  - decyzją bez uzasadnienia PZŁ (minister Kowalczyk) może zabrać każdy obwód łowiecki wraz z całym majątkiem Koła Łowieckiego (domek myśliwski, traktor, ziemię, pieniądze na koncie
  Koła Łowieckiego)
  - ponowne ustalenie wszystkich obwodów łowieckich do marca 2020 i nowe rozdanie dzierżawy dla wszystkich Kół Łowieckich w Polsce, aby Koledzy Królika mogli je przejąć
  - likwidacja jednolitych obwodów Łowieckich (też leśnych) które wykraczają poza teren jednego województwa.
  - idiotyczna kołomyja z szacowaniem szkód i wypłatą odszkodowań dla rolników od 2016 roku, teraz będą to ODR-y za 100 zł „obserwować”, przedtem sołtysi.
  - zakaz szacowania szkód przez leśników (członków Koła Łowieckiego) wprowadziły Lasy Państwowe.
  Rolnicy, to Wy popieracie ten rząd, i to Wy robicie wszystko, aby rząd nie płacił odszkodowań za rządową zwierzynę. .
  dla mnie PZŁ może nie istnieć, wisi mi „polski model łowiectwa” gdzie zwierzyna jest rządowa, a rząd ma Myśliwych i rolników w (d…). chętnie bym kupował odstrzał w gminie lub Myśliwskiej Spółdzielni Rolniczej i strzelał 30 metrów od swojego domu, mając u boku mojego 16 letniego syna i dobrze wyszkolone psy na dziki.

  To Wasz rząd zabronił szkolenia psów dzikarzy w Polsce. Dlaczego? bo rząd chce mieć więcej dzików. Rząd utrudnia na wszelkie sposoby wykonywanie polowań.
  Rząd ogranicza dostęp do broni myśliwskiej.

  A dziki to nie owce w twojej zagrodzie. Aby je wystrzelać, trzeba mieć narzędzia, podstawowe to psy dzikarze, psy tropiące, możliwość pędzeń kukurydzy (zakazane przez Wasz rząd)
  rządowe są dziki, i rząd robi wszystko, aby było ich coraz więcej
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.168.65
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.