W specjalnym komunikacie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa apeluje do posiadaczy świń z obszarów zagrożonych występowaniem ASF, którzy dotychczas nie zgłosili faktu posiadania zwierząt, o niezwłoczne zgłoszenie się w biurze powiatowym agencji, celem uzyskania numeru producenta i siedziby stada, oraz wpisania posiadanych zwierząt do rejestru. Rolnicy którzy zgłoszą fakt posiadania zwierząt do dnia 5 października mogą liczyć na odstąpienie od nałożenia kary finansowej za wcześniejsze niedopełnienie obowiązków posiadacza zwierząt.

Jednocześnie agencja informuje, że od 5 października, w gospodarstwach znajdujących się w strefie zagrożonej występowaniem choroby nastąpią intensywne kontrole gospodarstw. W przypadku wykrycia w gospodarstwie nie zarejestrowanych zwierząt, Powiatowy Lekarz Weterynarii, może nałożyć na rolnika karę finansową.

Wymienione działania mają na celu ułatwienie walki z afrykańskim pomorem świń. Dotyczą one rolników z terenu powiatów hajnowskiego, białostockiego bielskiego, grajewskiego, łomżyńskiego, monieckiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego (województwo podlaskie), powiatu bialskiego (województwo lubelskie), powiatów ostrowskiego, łosickiego, a także niektórych gmin powiatu siedleckiego, sokołowskiego i ostrołęckiego (województwo mazowieckie).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!