Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca wsparcie rolnikom, którzy nie zdecydowali się na wdrożenie w swoich gospodarstwach programu bioasekuracji. Program został wprowadzony w następujących czterech powiatach województwa podlaskiego:

- sejneńskim w gminach Giby i Sejny z miastem Sejny;
- augustowskim w gminach Lipsk i Płaska;
- białostockim w gminach Czarna Białostocka, Gródek, Supraśl, Wasilków i Michałowo;
- sokólskim w gminach Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka i Szudziałowo.

Objęci nim zostali wszyscy rolnicy, którzy zajmowali się chowem i hodowlą trzody chlewnej. Program bioasekuracji został wdrożony w celu zatrzymania szerzenia się afrykańskiego pomoru świń. Rolnicy, którzy nie zdecydowali się na wdrożenie w swoich gospodarstwach tego programu musieli zlikwidować swoje stada. W zamian za to ARiMR wypłaci im 100 zł rocznie za każdą sztukę trzody chlewnej przez cały okres obowiązywania programu bioasekuracji, czyli przez najbliższe lata do 2018 r. Agencja wypłaciła w tym roku 238 takim rolnikom rekompensaty w wysokości 756,5 tys. zł.

"Program bioasekuracji mający na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń" na lata 2015-2018, wszedł w życie 29 kwietnia 2015 r. 

Osoby, które do 29 maja nie  mogły dostosować swego gospodarstwa do tych wymagań powinny były złożyć do powiatowego lekarza weterynarii oświadczenie, że gospodarstwo nie spełni wymagań określonych w programie bioasekuracji.

Właścicielowi świń przysługiwało odszkodowanie za zabite zwierzęta, wypłacane przez powiatowego lekarza weterynarii oraz rekompensata za nieutrzymywanie świń w gospodarstwie, którą przyznawał kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wniosek o przyznanie rekompensat należało złożyć do kierownika biura powiatowego ARiMR w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, tj. do 29 lipca 2015 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!