Jak dodała Agencja, duża podaż krajowej kukurydzy wywierała presję na spadek cen tego ziarna. Staniały również pozostałe zboża paszowe. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w ostatnim tygodniu września przeciętna cena skupu kukurydzy wynosiła 875 zł za t, czyli była o 2,5 proc. niższa niż tydzień wcześniej, a także o 9 proc. mniejsza niż przed miesiącem. W porównaniu do notowań sprzed roku ziarno to podrożało o 41 proc.

Średnia cena jęczmienia paszowego wynosiła 831 zł/t, czyli była o 2,3 proc. niższa niż w poprzednim tygodniu. Cena ta była jednak o 3 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej i o 14 proc. wyższa niż przed rokiem.

W końcu września podrożały zboża konsumpcyjne. Średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej w porównaniu do poprzedniego tygodnia wzrosła o 1,2 proc., do 962 zł/t. Ziarno to było o 3 proc. droższe niż miesiąc wcześniej i o 18 proc. kosztowało więcej niż przed rokiem.

Za żyto konsumpcyjne w krajowym skupie płacono przeciętnie 698 zł/t, czyli o 0,7 proc. więcej niż tydzień wcześniej i o 1 proc. więcej niż przed miesiącem. W odniesieniu do porównywalnego okresu 2011 r. skupowane żyto było tańsze o 18 proc.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW żywiec wieprzowy skupowano w Polsce średnio po 6,04 zł/kg, czyli o 1,3 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie było to o 2 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 19 proc. drożej niż przed rokiem.

W ostatnim tygodniu września br. średnia krajowa cena skupu żywca wołowego ukształtowała się na poziomie 6,48 zł/kg, czyli o 0,6 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu i o 2 proc. niższym niż przed miesiącem, ale o 8 proc. wyższym niż rok wcześniej.

Według danych Komisji Europejskiej wołowina w Polsce kosztowała 340,30 euro za 100 kg, natomiast przeciętna cena wołowiny w UE kształtowała się na poziomie 395,30 euro za 100 kg.

W analizowanym tygodniu zakłady drobiarskie skupowały kurczęta brojlery po 3,99 zł/kg, tj. nieznacznie (o 0,3 proc.) taniej niż tydzień wcześniej. Jednocześnie cena skupu kurcząt była o 1 proc. niższa niż przed miesiącem, ale o 1 proc. wyższa niż rok wcześniej. Za indyki w skupie płacono przeciętnie po 5,28 zł/kg, czyli o 0,7 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu, o 2 proc. więcej niż miesiąc wcześniej, ale o 9 proc. taniej niż przed rokiem.

W ostatnim tygodniu września na rynku krajowym odnotowano dalszy wzrost cen masła i mleka w proszku. Zakłady objęte Zintegrowanym Systemem Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW za masło w blokach uzyskiwały przeciętnie 12,78 zł/kg, a za masło konfekcjonowane 13,94 zł/kg, czyli odpowiednio o 0,5 proc. i 2,7 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu oraz o 10 proc. i o 7 proc. więcej niż przed miesiącem. Ceny masła były jednak niższe niż przed rokiem o 13-18 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!