Po ostatnich przypadkach pomoru w powiecie legionowskim, wielu spodziewało się, że pomór wkrótce przekroczy linię Wisły. Mało kto sądził jednak że nastąpi to tak szybko. Zaledwie dwa dni po opublikowaniu informacji o poprzednich przypadkach, Główny Inspektorat Weterynaryjny przekazał komunikat o wykryciu przypadku pomoru w okolicy miejscowości Laski (gm. Izabelin, pow. warszawski zachodni). Miejsce wykrycia ostatniego przypadku choroby jest oddalone o około 9 km od miejsca wystąpienia poprzedniego ogniska. 

Okoliczne tereny prawdopodobnie w najbliższych dniach zostaną objęte "strefą czerwoną" czyli włączone do obszaru objętego ograniczeniami. Po poprzednich przypadkach choroby w okolicy Warszawy do strefy tej włączono już tereny gmin międzyrzecza Narwi i Wisły. Mowa tu o gminach Legionowo, Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew (pow. legionowski), Radzymin (pow. wołomiński), a także część miasta Nowy Dwór Mazowiecki.  

Jak widać nadzieje wszystkich osób liczących na to, że pomór zatrzyma się najpóźniej na linii Wisły bardzo łatwo legły w gruzach. Nie ma na razie żadnych informacji na temat możliwej drogi transmisji wirusa w te tereny. Niepokoi szczególnie fakt że miejsce wystąpienia ostatniego przypadku, to de facto obrzeża Puszczy Kampinoskiej. Nietrudno domyśleć, że w lokalizacji tej choroba może szerzyć się bardzo szybko. 

Podobał się artykuł? Podziel się!