PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

ASF na Litwie i Łotwie - Estonia z niepokojem obserwuje sytuację

ASF na Litwie i Łotwie - Estonia z niepokojem obserwuje sytuację

Afrykański pomór świń nie zatrzymuje się. Po tym jak, jednorazowo zlikwidowano na litewskiej fermie około 20 tys. świń, wirus ponownie pojawił się w tym kraju. Z chorobą nie radzi sobie również Łotwa, gdzie obserwujemy ciągle nowe ogniska choroby. Z powodu ASF ogłoszono tam stan wyjątkowy.Łotewskie służby weterynaryjne poinformowały, że nowe ognisko ASF wystąpiło w gospodarstwie, gdzie utrzymywanych było 196 świń. Wszystkie zwierzęta zostały zlikwidowane. Gospodarstwo znajduje się w regionie Kraslavskim, który już wcześniej został wyznaczony jako obszar z ograniczeniami, z powodu przypadków ASF.

Łotewskie służby podają, że od pierwszego przypadku ASF u dzików i ogniska u świń, pod koniec czerwca br. które pojawiły się przy granicy z Białorusią, do tej pory wykryto 45 przypadków chorych dzików i 46 chorych na ASF świń.

Z kolei, na Litwie po tym jak wykryto ASF na jednej z największej ferm świń, gdzie wszystkie zwierzęta musiały być zlikwidowane pojawiło się nowe ognisko pomoru w gospodarstwie utrzymującym trzodę chlewną. Ognisko wystąpiło w regionie Utena we wschodniej Litwie. Przyczyna padnięć dwóch świń z tego gospodarstwa została potwierdzona 6 sierpnia br. jako ASF. Nie udało się określić drogi wprowadzenia wirusa świń do gospodarstwa. 

Estonia z niepokojem przygląda się szerzeniu wirusa, w szczególności na Łotwie i Białorusi. Nowe ogniska ASF u świń i nieustannie pojawiające się przypadki ASF u dzików, w rejonach przygranicznych pomiędzy tymi krajami wskazują, że lada moment wirus wkroczy na teren Estonii. Jest to nieuniknione. Tak samo jak to było w przypadku pojawienia się pierwszego przypadku ASF u dzików w Polsce, gdzie chory dzik prawdopodobnie przeszedł ze strony białoruskiej.

Teraz można powiedzieć, że w chwili obecnej chorują już polskie dziki, bo ostatnie, nowe przypadki ASF u dzików pojawiały się dość regularnie. Niestety wirus nie ma możliwości, aby się zdegradować i wyciszyć w populacji dzików. Aby tak się stało ich zagęszczenie powinno wynosić 0,5/km2, wówczas chore dziki nie miałyby szans zarażać innych osobników. Według ekspertów, na dzień dzisiejszy zagęszczenie populacji dzików woj. podlaskim może wahać się na poziomie 2/km2, a nawet i większym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

 • ASdred 2014-08-11 07:58:21
  Ten ciąg przyczynowo - skutkowy może przerwać jedynie kompleks szybkich i radykalnych działań. Najważniejsze z nich to ubój i utylizacja (zagospodarowanie) wszystkich świń w promieniu 10 km od ogniska oraz odstrzał dzików na terenie całego obszaru wydzielonego tak aby ich populacja nie była liczniejsza niż 1 dzik na 2 km2.
  Czy są w Polsce ludzie i siły, które mogą to sprawić? Czy są ludzie, którzy potrafią skorzystać z doświadczeń innych krajów, które szybko poradziły sobie z tym problemem?.
  Słuchajmy mądrych ludzi odnośnie listy koniecznych działań oraz odnośnie finansowych kosztów ich zaniechania. Czy politycy i decydenci w Polsce potrafią jeszcze kogokolwiek wysłuchać i zrozumieć? Pobudka Panowie bo za parę tygodnie będzie za późno!!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!