PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

ASF na Łotwie. Wprowadzono stan wyjątkowy

ASF na Łotwie. Wprowadzono stan wyjątkowy Fot. Shutterstock

Autor: Tomasz Parzybut

Dodano: 15-02-2017 10:43

Tagi:

Na Łotwie wystąpiło drugie w tym roku ognisko afrykańskiego pomoru świń. Wobec tego w kilku regionach w kraju wprowadzono stan wyjątkowy.Ognisko ASF wystąpiło w jednej z największych farm na Łotwie, w pobliżu miejscowości Salaspils. Uśpionych i zutylizowanych zostało w sumie ponad dziesięć tysięcy świń. Farma należy do znanej  korporacji Ancers, która według lekarzy weterynarii spełnia najwyższe standardy bioasekuracji. Co ciekawe to drugi taki przypadek w tym kraju w ostatnich tygodniach. W styczniu afrykański pomór u świń odnotowano w gospodarstwie w rejonie Krimuldy, które również należy do korporacji Ancers.

Wówczas zutylizowano ponad 5 tysięcy świń. Gospodarz fermy Raimondas Kalvans w rozmowie z dziennikarzem łotewskiego radia, przyznał, że straty spowodowane wykryciem wirusa były ogromne:

- Uśpione i zutylizowane zostały nie tylko maciory ale i wszystkie prosięta. To dla nas straszny cios i oczywiście uderzenie w finanse - powiedział.

Ognisko ASF-u zbiegło się z podjęciem przez Łotwę kolejnych kroków, które mają zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się choroby.  Do 17 kwietnia zostaną wprowadzone nadzwyczajne środki ostrożności. W promieniu 10 kilometrów od wystąpienia ostatniego ogniska będzie wprowadzony całkowity zakaz transportu żywca.  Na niespotykaną dotychczas skalę kontrolowane będą szczególnie małe gospodarstwa, w których występują największe problemy z utrzymaniem bioasekuracji.

Maris Balodis, dyrektor Łotewskiego Inspektoratu Weterynaryjnego przyznał: - ASF to nasza największa bolączka ostatnich lat. Należy z nią rozpocząć wielką batalię, bo największe straty wyrządzone przez nią są jeszcze przed nami, a odczują je głównie najmniejsze gospodarstwa.

W 2016 roku na ASF padło przynajmniej 1 146 dzików w całej Łotwie ponadto odnotowano 43 ogniska choroby wśród świń.

Łotewski rząd postanowił przeznaczyć w tym roku dodatkową pulę 124 tysięcy euro na walkę z ASF-em. Od 2014 roku, Łotwa na walkę z chorobą przeznaczyła ponad 14 mln dolarów. Pierwszy przypadek zarażenia dzika odnotowano tam w 2014 roku, niedaleko granicy z Białorusią.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

 • Mundrek 2017-02-16 19:37:07
  To nie dziki są problemen ale człowoek, to on zawlecze wirusa do chlewni nie dzik. A tak na marginesie trzeba by bylo bardziej zainteresować się kwestją terroryzmu gospidarczego bo niby jak wirus ma przedostać się na super fermę z mega bioasekuracją.
 • łysy 2017-02-15 11:23:46
  WYBIĆ WSZYSTKIE DZIKI. to dziki roznoszą wirusa a nie trzoda chlewna. wybić wszystkie dziki
  na wschód od wisły trzeba wybić wszystkie dziki inaczej wirusa się nie pozbędziemy
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!