Kolejnych sześć przypadków choroby u dzików potwierdzono na terenie województwa podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. Od momentu wystąpienia pierwszego przypadku choroby (luty 2014), u dzików chorobę stwierdzano już 219 rasy. Co gorsza, w ciągu dwóch pierwszych miesięcy roku Główny Inspektorat Weterynaryjny potwierdził już ponad 50 przypadków zachorowań. Dla porównania – w całym 2016 roku stwierdzono nieco ponad 100 przypadków choroby.

Ostatnie przypadki dotyczą w głównej mierze padłych dzików znalezionych w odległości nie większej niż 16 km od  granicy. Jedynie jeden z omawianych przypadków dotyczy dzika odstrzelonego. Mowa tu o zwierzęciu ubitym na terenie miejscowości Wilanowo, (gm. Mielnik, pow. siemiatycki) w odległości 3 km od granicy z Białorusią.

Spośród pięciu pozostałych przypadków, cztery dotyczą powiatu bialskiego w województwie lubelskim. Mowa tu o padłych dzikach znalezionych na terenie miejscowości).

- Wygoda (gm. Janów Podlaski, pow. bialski) w odległości zaledwie 200 m od granicy

- Lachówka (gm. Zalesie, pow. bialski) w odległości 14 km od granicy

- Dobryń Mały (gm. Zalesie, pow. bialski) w odległości 14 km od granicy

- Kowalewo (gm. Zalesie, pow. bialski) w odległości 14 km od granicy

Ostatni z omawianych przypadków dotyczy dwóch padłych dzików znalezionych na terenie miejscowości Stare Mierzwice (gm. Sarnaki, pow. łosicki) w odległości 16 km od granicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!